Yurttaşlarımız DJHT fuar ve kongresine büyük ilgi gösterdi.


Avrupa’nın en büyük çocuk ve gençlik yardımları fuarındaki stantta sunduğumuz hizmetler tanıtıldı. Kurumlar arası işbirliği geliştirildi.
 

‘Çocuk ve Gençlik Yardımları Günü’ (DJHT) etkinliği Avrupa’nın her köşesinden uzmanı Düsseldorf’a topladı. Çocuk ve gençlik yardım hizmetleri alanında Avrupa’da düzenlenen en büyük fuar ve kongre olan DJHT, yaklaşık 2500 izleyicinin katıldığı açılış konferansıyla açıldı ve üç gün içinde onbinlerce ziyaretçi çekti.
 
Düsseldorf Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Thomas GEISEL, KRV Eyalet Aile Bakanı Sayın Christina KAMPMANN, KRV Eyalet Başbakanı Sayın Hannelore KRAFT ve Federal Aile Bakanı Sayın Manuela SCHWESIG etkinliklere katılıp konuşmalarda bulundu.

Aile Ataşeliği’nin de bir stant kurarak ekibiyle hazır bulunduğu fuar, Türkiye dâhil, Avrupa’nın birçok ülkesinden gelenler tarafından ziyaretçi akınına uğradı. Aralarında resmî kurumların ve yüklenici kuruluşların yetkilileri, gönüllü çalışanlar ve ilgili öğrencilerin bulunduğu çok sayıda kişiyi stantta ağırlama ve bilgilendirme fırsatı değerlendirildi. Çocuk ve gençlik alanlarında çalışan bilirkişiler de Ataşelik personelini çalışmaları hakkında aydınlattıkları gibi olası yeni işbirliklerin de ilk adımları atılmış oldu.

T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Sayın Şule GÜREL de fuara katıldılar. Standımızda bir süre aile yardımları kuruluşu yetkilileri ile sohbet eden Başkonsolos Gürel ve Ataşe Raci Mazı daha sonra diğer stantları ziyaret ettiler.

Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşesi Sayın Hacer ÖZDOĞAN ile Sayın Mümin SEVİN ve Ticaret Ataşesi Sayın Mustafa Hilmi AŞKIN ile Sayın Yusuf PALALI da fuarı gezip sivil toplum kuruluşu yetkilileri ile görüştüler.

Gençlik dairelerinin temsilcilerinden, sosyal hizmet kurumlarından, sosyal alanda hizmet veren özel işletmelerden gönüllülere kadar, yurttaşlarımıza sağladıkları hizmetleri geliştirmek amacıyla fuara ve kongreye katılan uzmanlarla tanışma ve görüşme imkânı değerlendirildi. Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği’nin uzmanları bu görüşmelerde vatandaşlarımızın hak ve menfaatlerinin gözetilmesini gündeme taşıdı. Bu bağlamda himaye altına alınan Türkiye kökenli çocukların bakımında kültürümüze uygun çözümlerin geliştirilmesi hususunda taleplerde bulunuldu. Ayrıca Türkiye kökenli koruyucu aile sayılarının artırılmasına yönelik çalışmalar tanıtıldı ve kuruluşlarla yeni işbirlikleri geliştirildi.Sonraki Sayfa: DJHT fuarının ilk günü… Büyük açılış ve yoğun katılım!

Önceki Sayfa : Ataşeliğimiz halkoylamasından çıkan vatandaşları bilgilendirdi.