UETD'nin Zürich'teki Koruyucu Aile Bilgilendirme Toplantısına Katılım

UETD tarafından 08 Nisan 2016 tarihinde İsviçre’nin Zürih kentinde koruyucu aile bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. T.C. İsviçre Büyükelçisi Sayın Mehmet Tuğrul GÜCÜK ve Zürih Başkonsolosu Aslı ORAL’ın da hazır bulunduğu toplantıya Almanya’dan Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Sayın Dr. S. Sevinç Sanisoğlu da katıldı.

Toplantıya üst düzeyde bir katılım sağlandı. İsviçre Diyanet İşleri Müşavir vekili Engin Yılmaz, İsviçre İslam Çatı Federasyonu FIDS sözcüsü ve Milli Görüş İsviçreyi temsilen Önder Güneş, İsviçre İslam Federasyonu başkanı Mustafa Öztürk, Zürich İslam Çatı Birliği VIOZ adına başkan yardımcısı Belkis Osman Beşler ve gençlik üyesi Navid Han, Zürich Somali Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Zürich Yabancılar Danışma Kurulunda Somali temsilcisi Saad Subaan Buraaleh, İsviçre Türk Toplumu başkanı Dr. Kahraman Tunaboylu ve başkan yardımcısı Turgut Dağcı, Müsiad İsviçre başkanı Cesut Çıtak, Genç Müsiad İsviçre başkanı Mehmet Said Çelik, avukat Abdullah Karakök ve vatandaşların katılımlarıyla verimli bir toplantı gerçekleştirildi.

UETD başkanı Murat Şahin ve UETD kadın kolları başkanı Çiğdem İpek’in selamlama ve teşekkür konuşmalarının ardından İsviçre’de koruyucu ailenin nasıl olunduğunu anlatan Almanca dilinde bir sunum yapıldı. Sunum Zürih şehri Çocuk Esirgeme Kurumu yöneticisi Sandra Lippuner tarafından gerçekleştirildi. İsviçrede 15‘000 çocuk kendi anne babalarından uzak koruyucu aileleler tarafından bakılmaktadır. Almanya’da olduğu gibi ‚çocuğun selameti‘ tehlikede olduğu zaman çocuklar devlet tarafından himaye altına alınmaktadırlar. Himaye altına alınmadan önce aileye sosyal pedagojik yardımlar yapılmakta, bunları fayda vermemesi ve çocuğun selametine yönelik tehlikenin ortadan kalkmaması durumunda çocuklar himaye altına alınmaktadırlar. Tercih edilen koruyucu aileler çocuğun akraba çevresinden olan ailelerdir. Daha sonra soru-cevap bölümünde vatandaşlar sorularını sorma fırsatı elde ettiler.

Ataşemiz Sayın Dr.  S. Sevinç SANİSOĞLU da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına bir sunum gerçekleştirdi. Sanisoğlu, Almanya’da koruyucu aile kazanma konusundaki takip ettikleri stratejiyi anlattı. Bu stratejinin temelini koruyucu aile adayını bilgilendirmenin yanısıra ona bir yol haritasını hazırlama ve koruyucu aile olma sürecinde adaya destek olup süreci takip etmeyi içeriyor. Böylece koruyucu aile adayına işlemlerin her aşamasında kurum olarak destek hizmeti verilmektedir. Ayrıca çocukların koruma altına alınması durumunda makamların çocukların kültürlerini dikkate almaları gerektiğine dair BM çocukları koruma anlaşmasındaki ilgili maddeyi zikreden Sayın Sanisoğlu şu önemli mesajı da verdi: ‚Her dernek başkanı koruyucu aile olma konusunda bir örneklik teşkil etse bu sorunlar daha hızlı ve kolay çözülür.‘


Sonraki Sayfa: Diyanet İşleri Türk İslam Birliği yetkilileri ile istişare toplantıları

Önceki Sayfa : ATİB e.V. Kadın Teşkilatı 14.04.2016 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliğini ziyarette bulundu