Türk İşitme Engelliler Derneği yöneticileri ile görüşme

1983 yılında Düsseldorf’ta kurulan Türk İşitme Engelliler Derneği’nin kurucu üyelerinden Recep Öniş ve Dilek Öniş Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliğini 21.12.2015 tarihinde ziyaret edip ekibimizle görüştüler. Kendileri de işitme engelli oldukları için beraberinde getirdikleri işaret diline hâkim bir ‘tercüman’ aracılığıyla dernek faaliyetlerini tanıttılar.

İşitme engellileri için düzenledikleri spor müsabakalarının yanı sıra her hafta düzenli olarak Arbeiterwohlfahrt Düsseldorf yerleşkesinde gerçekleştirilen işitme engelliler buluşmalarına dikkat çeken Önes Çifti, çalışmalarında karşılaştıkları muhtelif sorunların başında Türkiyeli çocukların aileleriyle yaşadıkları iletişim sorunlarının geldiğini belirtti. Bu sorunun kaynağında yatan neden ise, işaret dillerindeki farklılıklara rağmen çocukların okulda sadece Alman İşaret Dili’ni öğrenmeleriymiş.

Türk İşaret Dili’ni bilen ve tercümanlık yapabilecek vatandaş aramakta olan derneğin niyeti böylelikle diğer sosyal alanları kapsayan seminerler vermeyi amaçlamaktadır.


Sonraki Sayfa: Krefeld Kadın Danışmanlık Merkezi'ne ziyaret

Önceki Sayfa : Haus am Sandberg huzur evi gönüllüleri Ataşeliğimizi ziyaret ettiler