TBMM İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu İle Çalışma Toplantısı

TBMM İstanbul Milletvekili Sayın Mustafa Yeneroğlu, T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu’nda Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla bir çalışma toplantısı gerçekleştirdi.
 

T.C. Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşelik personelinin de katıldığı toplantıda açılış konuşmasını yapan Başkonsolos Şule Gürel Hanım’ın ardından söz alan Mustafa Yeneroğlu sivil toplum kuruluşların birbirini tanımasının önemine değindi ve katılımcıların kendisini ve görevlerini tanıtması ile çalışma toplantısına başlandı.

Yeneroğlu, yaptıkları çalışmalar hakkında geniş bir bilgi verdi ve yurtdışında yaşayan yurttaşlarımızı bütün yasama faaliyetlerinde ve yaşam alanlarında dikkate aldıklarını açıkladı.

Bunun daha iyi yapılabilmesi için Mecliste yurt dışı vatandaşlar için bir koordinasyon biriminin gerekliliğini dile getirdi. " ‘Gurbetçi’ değiliz, ‘Diasporayız’ " diye ifade etti. Türkiye’de yurtdışındaki Türklere ilişkin bakışta bir sorun olduğunu ve bunun değişmesi gerektiğini söyledi. Anayasanın 62. Maddesinde “Yurtdışında çalışan” diye bir ifade olduğunu, 6 milyonluk bir diasporanın var olduğunu ve bunun yarısından fazlasını yurtdışında doğmuş kişilerin oluşturduğunu, dolayısıyla ‘bu insanlar burayı yurt edinmiş kişilerdir’ diye açıkladı.


Konuşmasının ardından STK’ların temsilcileri tek tek söz alarak soru ve önerilerini paylaştılar.

Basından seçmeler:

Ahaber

Hürriyet

TwitterSonraki Sayfa: 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Dortmund’da Kutlandı

Önceki Sayfa : 1. Uluslararası Kadınlar Zirvesi Yapıldı