Solingen Katliamı 24. Yıldönümünde Anıldı

29 Mayıs tarihinde ırkçıların Solingen’de Türklerin yaşadığı bir evi kundaklamalarının yirmi dördüncü yıldönümü anıldı. Anma törenine bu katliamda beş aile ferdini kaybeden Mevlüde ve Durmuş GENÇ, Solingen Büyükşehir Belediye Başkanı Tim KURZBACH, T.C. Düsseldorf Başkonsolosu Şule GÜREL, TBMM Üyesi Mustafa YENEROĞLU, KRV Eyalet Meclisi Üyeleri Arne MORİTZ ile Arif ÜNAL ve yaklaşık üç yüz Solingen’li katıldı. Etkinlikte Müslüman ve Hıristiyan din adamları ile sivil toplum kuruluşlarından da temsilciler vardı.

Programa, Saime Genç, Hülya Genç, Gülistan Öztürk, Hatice Genç ve Gürsün İnce’nin hayatlarını kaybettikleri ve on yedi yurttaşımızın kısmen ağır yaralı olarak kurtulduğu, yıkılmak zorunda kalan evin önünde başladı. Burada yaklaşık yüz kişinin katılımıyla anma taşına çiçekler bırakıldı, Kur’an ve dualar okundu. Mevlüde Genç burada basın-yayın mensuplarına bir demeç verirken şu ifadelerde bulundu (ayrıntılar için alttaki videoyu izleyiniz):

Biz burada kardeş gibi kardeşliğimizi, dostluğumuzu belli edelim, insanlığımızı yayalım – Müslüman olarak. Müslümanlığın olduğu yerde, iyiliğin olduğu yerde her şey yolunda olur. Sabırlı olalım, sabrın açmadığı kapı olmaz!”

 
Daha sonra iki buçuk kilometre uzaklıkta duran, duyarlı yurttaşlar ve Solingen Gençlik Atölyesi’nin kurulmasını sağladıkları anıta geçildi. İki insan figürünün bir gamalı haçı çekerek parçaladıkları anıt başında düzenlenen törene yaklaşık üç yüz kişi katıldı. Sayın Kurzbach, Gürel, Yeneroğlu ve dinî temsilciler başta olmak üzere konuşmacılar dün olduğu gibi bugün de insanları sağduyuya, sükûnete ve merhamete davet eden Genç Çifti’ni takdir edip ırkçı saldırıların yine tırmandığı günümüzde böyle katliamların tekrarlanmaması için çabaların artırılması gerektiğini söyledi. Geçtiğimiz ay yapılan eyalet seçimlerinde ırkçı bir partinin Solingen’de yüzde sekiz oy oranı elde ettiğine dikkat çekilirken, hem devletin, hem de sivil toplum kuruluşlarının yabancı düşmanlığına karşı daha etkin mücadele etmeleri gerektiği vurgulandı.

Saldırının 24 yıl önce gerçekleşmesine rağmen hâlâ yakın olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Kurzbach, “Hatırlamak istemeyenler gelecek inşa edemezler” dedi.

Yükselmekte olan aşırılıklara karşı çözümün uyumdan geçtiğini ifade eden Başkonsolos Gürel, Solingen faciasının unutulmaması için orada bulunduklarını söyleyip yabancı düşmanlığına karşı Alman dostlarla beraber mücadele etmenin gerekliliğini vurguladı.

Geçen yıl savaştan kaçıp Almanya’ya sığınanlara ve göçmen kökenlilere karşı bini aşkın saldırının gerçekleştiğinin altını çizen Milletvekili Yeneroğlu, “Yine camilere yönelik her hafta en az bir saldırı gerçekleştirildi. Bununla mücadele konusunda içinde yaşadığımız ülkede Alman hükümetinden çok daha kararlı bir mücadele bekliyoruz!” deyip Solingen Katliamından yeterince ders çıkarılmadığını söyledi.T.C. Dışişleri Bakanlığı'nın Solingen Saldırısının 24. Yıldönümü Hakkındaki Bildirisi:

29 Mayıs 1993 tarihinde, yabancı düşmanı/ırkçı bir Alman grup Almanya’nın Solingen şehrinde beş Türk vatandaşını evlerini yakarak katletmişti. Saldırının üzerinden 24 yıl geçmesine rağmen katliamın Türk halkında yarattığı acı hala tazedir. Vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz. 

Son dönemde, özellikle Batı Avrupa’da ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığının arttığını üzülerek müşahede ediyoruz. 

Solingen katliamı benzeri elim hadiselerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyoruz. 

Bu kapsamda, bu tür eylemlerin sıkça meydana geldiği ülkelerde başta siyasetçiler olmak üzere, kamuoyuna mal olmuş şahsiyetleri ve medya temsilcilerini toplumları ayrıştırıcı ifade ve tutumlar yerine, birleştirici söylem benimsemeye davet ediyoruz.


Sonraki Sayfa: bvkm'den Federal Katılım Yasası, Bakımı Güçlendirme Yasası ve Genel İhtiyaç Tespit Yasası Özeti

Önceki Sayfa : Hiçbir çocuk eksiklik yaşamasın: Eğitim Paketi