Ratingen Birlikte Yaşam Etkinliği Düzenlendi

Her yıl 5 Mayıs tarihinde engelli vatandaşlara eşit hakların sağlanmasını talep etmek için Avrupa çapında eylemler düzenlenmektedir.
23 yıldır dernek ve kuruluşların organize ettiği panel, brifingler, gösteriler ve diğer etkinliklerle engellilerin durumuna dikkat çekilmekte ve özellikle Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşmesi’nin şu ilkesi temel alınmakta:

Tüm insan haklarının ve temel özgürlüklerin evrensel, bölünmez, birbiriyle bağlantılı ve karşılıklı bağımlı olma niteliği ile engelli bireylerin bu haklardan herhangi bir ayrımcılığa uğramaksızın yararlanmalarının güvence altına alınması gerekliliği teyit edilir.

Bu bağlamda Ratingen’de gerçekleştirilen ve sayfamızdan da duyurduğumuz etkinliğe Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği adına uzmanlarımızdan Meryem BAYRAK katıldı.
Ratingen Türk Veliler Derneği (Türkischer Elternverein Ratingen, TEV e.V.) ile Ratingen İçsellemenin Geliştirilmesi Derneği'nin (Verein zur Förderung der Inklusion in Ratingen, VIBRA e.V.) ortaklaşa düzenledikleri ve birçok sivil toplum kuruluşunun işbirliğinde gerçekleşen etkinlik, Türkçe ve Almanca olarak sunuldu. TEV yöneticilerinden Sami Çelik selamlama konuşmasında dinleyicilere şöyle seslendi:
 

“Biz bu organizasyona verdiğimiz slogan ile ‘Birlikte Yaşamı’, yani INKLUSION’u sizlerle beraber adım adım, küçük başarılarla hayata geçirmeyi planladık. Unutmayın! Büyük hedeflere de ancak bu küçük adımlarla ulaşılabilir.”

Ratingen Belediye Başkanı Klaus Pesch’in de bir selamlama konuşması yaptığı etkinliğe halkın yanı sıra birçok yerel yönetici ve siyasetçilerden de katılım vardı.

Birçok Etkinlik – Tek Amaç başlığı altındaki Birlikte Yaşam etkinliği kapsamında misafirlere renkli bir program sunuldu: Çeşitli derneklerin stantları, Ratingen’li engellilerin de olduğu sahne gösterileri‚ mültecilerin mutfağından yiyecekler, tekerlekli iskemle parkuru, ebru sanatı, sihirbaz ve diğerleri...

Destekleyen, katılan kurum ve kuruluşlar: Ratingen Belediyesi, Aktionsgemeinschaft für Behinderte, BSG Bewegung Sport Gesundheit; Freundeskreis für Rollstuhlfahrer; Lebenshilfe; SHG Schlaganfall e.V.; Selbsthilfe Schlafapnoe Velbert und Umgebung; SHG Muskelkranke; TV Ratingen; Rotes Kreuz; VdK Ortsgruppe ve son olarak das Extraradio.
Engellilerle ilgili projeleri destekleyen AKTION MENSCH kurumunun desteği sayesinde program halka açık ve ücretsiz olarak gerçekleştirilebilindi.


Sonraki Sayfa: İRFAN Eğitim ve Kültür Derneği Yetkilileri Ataşeliğimizi Ziyaret Etti

Önceki Sayfa : Koruyucu aile olma konusunda bilgi talebinde bulunan yurttaşlarımızla toplantı