Prof. Hasan Alacacıoğlu ile Almanya’da yaşanan sorunlar hakkında istişari bir görüşme yapıldı

21.09.2015 tarihinde konsolosluk binasında Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği ve Koordinasyon Bürosu ile Prof. Hasan Alacacıoğlu arasında Almanya’da yaşanan sorunlar hakkında, Bakanlık Müşaviri Raci Mazı ve Daire Başkanı Ataşe görevlisi Engin Demir ve Hizmet bürosu personeli ile birlikte istişari bir toplantı yapıldı.
Çok sayıda vatandaşla bire bir görüşüp söyleşiler gerçekleştirdiğini vurgulayan Alacacıoğlu kendi yaşadığı tecrübelerden de bahsetti. Örnek olarak 80 çocuklu bir yurtta sadece bir tane göçmen elemanının çalıştırıldığından bahsetti. Bu tür işlerde Müslüman ve Türk kökenli uzmanların ilgili makamlar taraftan uzak tutulmaması gerektiğini dile getirdi.
Gençlik Daireleri tarafından daha çok ekonomisi zayıf olan ailelerin çocuklarının alındığını söyleyen Alacacıoğlu, her ne kadar Alman makamlarında belirli önyargılı tutumlar olsa bile esas problemin burada yaşayan insanlardan kaynaklandığını savundu.
Esas sorunun vatandaşlarımızın sorun yaşadığı zaman başvuracağı bir yerinin olmaması ve artı Gençlik Daireleri hakkında bilgilerinin olmamasından kaynaklandığını dile getiriyor Alacacıoğlu.
Görüşmede hangi şehirde Türk vatandaşı kökenli çocukların alındığına dair bir bilgi bankasının oluşturulması ve çocuk almaların ilgili makamlar tarafından konsolosluklara bildirilmesi gerektiği önerisi de yapıldı.
 
 

Sonraki Sayfa: Almanya Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı Beyazıt Camii Derneği Kadın Kolları ile toplantı

Önceki Sayfa : Jugendhilfe Bethel Bielefeld kurumundan Zehra Arslan Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliğini ziyaret etti