Ostereiden’de Türkiye kökenli vatandaşlarımızın kurup işlettiği çocuk yurdu ziyaret edildi

T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğundan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakanlık Müşaviri Raci MAZI, Ataşe Görevlisi Engin DEMİR ile Koordinasyon Bürosu’ndan Harun KANDEMİR ve G. Burçak ATSU 10.09.2015 günü Dortmund ve Paderborn arasında bulunan Ostereiden köyündeki çocuk yurdunu ziyaret edip bilgi alışverişinde bulundu.
 

Almanya’da Türkiye kökenliler tarafından açılan ilk çocuk yurtlarından biri olan yurdu başka yurtlardan ayıran özelliklerin başında çift dilli ve çok kültürlü bir eğitim ve yaşam biçimini benimsemiş olması gelmekte. Gesecke merkezli Evim e.V. derneğinin yönettiği yurtta hâlihazırda Türkiye, Suriye, Eritre, Bosna ve Afganistan gibi ülkelerden 14 ila 18 yaşları arasında farklı dinlere mensup on bir genç kalmakta.


Gençlik dairelerinden emanet edilen çocuklarla da tanışılan ziyaret kapsamında kurumun kuruluşu ve işleyişi hakkında bilgi alındı. Dernek ve yurt yöneticileri ile yapılan görüşmede fikir ve fizibilite basamaklarından işletim ruhsatının elde edilmesi, çocukların verilmeye başlanması ve yeni yurt planlarına kadar bütün aşamalarda karşılaşılan sorun ve çözümler hakkında konuşuldu.

Dernek Başkanı Dr. Turan Devrim başarılarının sırrını ‘yasal olarak beklenilenden beş adım önde olma’ şeklinde açıklamakta ve yurt kurmak isteyen vatandaşlara şu öğüdü vermekte: “Siz ancak yetkin bir ekip kurup bu işe ciddi manada odaklanırsanız bütün sorunları aşıp başarılı olursunuz, mesele engellerin altından kalkabilecek o ekibi oluşturabilmekte yatıyor!”

Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği olarak Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın ailevi sorunlardan ötürü himaye edilen Türkiye kökenli vatandaşlarımızın çocuklarına ve gençlerine yine vatandaşlarımız tarafından sahip çıkılmasını istemekteyiz.
Ataşelik olarak bu şekilde açılmış ve açılacak olan çocuk yurtlarının artmasını arzuluyoruz. Ayrıca Almanya’nın her yanındaki insanlarımızın çocuk yurtlarının yanı sıra, sığınma, huzur ya da bakım evleri gibi projelere de imza atmalarını temenni etmekteyiz.


G. Burçak Atsu


Sonraki Sayfa: Almanyada ilk koruyucu aileler arasında olan vatandaşlarımız Badiye ve Ahmet T. Ailesi tecrübelerini aktardı

Önceki Sayfa : Konsolos Sayın Ahmet ERGEN Bey Koordinasyon Büromuzu çalışmalar hakkında bilgi almak amacıyla ziyaret etti