Münster şehrinde koruyucu aile (Pflegefamilie) olmaya yönelik bilgilendirme toplantısı

Düsseldorf Başkonsolosluğu Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği, himaye altına alınan çocuk ve gençlere koruyucu aile olmak suretiyle sahip çıkmak isteyen Türkiyeliler ile 30 Nisan tarihinde Münster şehrinde buluştu. 

T.C. Münster Başkonsolosu Sayın Pınar Gülün KAYSERİ himayesinde gerçekleştirilen toplantıda duyarlı vatandaşlarımız yoğun ilgileri nedeniyle 70 kişilik salonda neredeyse boş koltuk bırakmadılar.

Başkonsolos Sn. Kayseri yanı sıra, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Sayın Esin NACAR, Westfalen-Lippe (LWL) Gençlik Daireleri Üst Kurul Yetkilisi Sayın Martin LENGEMANN ve ASPB Uluslararası Sosyal Hizmetler Birimi Başkanı Sayın Bilge BOL katıldı.

Programa baba-kız sanatçılar AhmetSueda, Barış Çabuk ve Ercan Günel’in duygusal dinletileri ile başlandı. Selamlama konuşması yapmak üzere Ataşemiz Sn. Dr. Sanisoğlu, Daire Başkanı Sn. Nacar ve ev sahibi Başkonsolos Sn. Kayseri, birer hitapta bulundu.
 
Selamlama konuşmalarını takiben katılımcılara Ataşemiz Sn. Dr. Sanisoğlu koruyucu aile olmanın bireysel, ailevi ve toplumsal önemine değindiği bir konuşma yaptı. Bethel Vakfı'ndan Sn. Zehra ARSLAN ise konunun teknik kısımlarına değindiği sunumunda koruyucu aile modellerini, koşullarını ve akreditasyon yollarını aydınlattı. Müteakiben Ataşeliğin Koordinasyon Bürosu Başkanı Sn. Harun KANDEMİR tarafından Ataşeliğimizin bu konuda sunduğu rehberlik hizmeti ve yurttaşlara dağıtılan bilgilendirme dosyası tanıtıldı.

Toplantıya verilen arayı Münster Başkonsolosluğu'nun ikramları ve AhmetSueda, Barış Çabuk ve Ercan Günel’in sunduğu nağmeler renklendirdi. Ziyaretçilerin yüklenici kuruluşların stantlarını gezip sohbet etme imkânını buldukları teneffüsten sonra gençlik daireleri tarafından koruyucu aile adaylarını eğitip sertifikalandırmada yetkilendirilmiş olan kuruluşların sunumlarına PlanB Derneği'nin uzmanları ile devam edildi. Sn. Dr. Edgar SALAZAR ve Sn. Ayşe BALYEMEZ misafirleri kişisel güç ve zafiyetleri hakkında yapıcı bir muhakemeye davet edip müracaat sürecinde dikkat etmeleri gereken hususlara karşı duyarlaştırdı. Ardından söyleşi kısmına geçilip davetlilerin arasında bulunan Westfalen-Lippe (LWL) Gençlik Daireleri Üst Kurul Başkanı Sayın Martin LENGEMANN sahneye davet edildi.

Etkinliğin sonuna yaklaşırken, koruyucu aile olmanın salt teknik bir mesele olmadığının altını çizmek üzere ve insanî boyutunu ön plana almak adına tecrübeli aileler ile bir sohbet gerçekleştirildi. Aralarında uzun süreli bakım (Dauerpflege) yapan çiftlerin yanı sıra, tek ebeveyn (Alleinerziehende) olarak bir bebeği emanet alan bir koruyucu anne ve kısa vadeli bakım (Kurzzeitpflege) yapmkta olan bir baba da bulunmaktaydı. Katılımcılar süreç içinde yaşadıkları tecrübelerden ve aile hayatlarından kesitler aktarıp dinleyicilere duygusal anlar yaşattılar. Kendilerine Bakanımız Sayın Sema RAMAZANOĞLU tarafından gönderilen teşekkür belgeleri takdim edildi. Westfalya’daki gençler yurduyla kurumsal bakım alanında başarılara imza atan Evim Derneği'nin Başkanı Sn. Dr. Turan Devrim’in hitabı ile son bulan program yerini stantlarda yapılan bire bir görüşmelere bıraktı.
 


Son derece verimli geçen Koruyucu Aile Adaylarını Bilgilendirme Toplantısına gelemeyen vatandaşlarımız için stant kuran sertifikalı yüklenici kuruluşların irtibat bilgileri:

  • Bethel-Stiftung
https://www.bethel.de/angebote/jugendhilfe.html
Fachberatin für Pflegefamilien bei den v. Bodelschwinghsche Stiftungen Bethel in Bielefeld
Zehra Arslan
Tel: 0521-1441236
E-posta: zehra.arslan@bethel.de
 
  • PlanB
www.planb-ruhr.de
Pflegefamilien
Ayşe Balyemez
Alleestr. 46
44793 Bochum
Tel: 0234-45966920
E-posta: a.balyemez@planb-ruhr.de
 
  • VSE NRW

www.netzwerk-pflegefamilien.de
VSE NRW e.V. (Verbund Sozialtherapeutischer Einrichtungen) Münsterland
Günter Möllers
Dirk Arnold
Sibel Ronaer
Dahlweg 112
48153 Münster
Westfälische Pflegefamilien
Tel.: 0251-686442-0
Faks: 0251-686442-30
E-posta: vse.ms@netzwerk-pflegefamilien.de
Sozialpädagogische Lebensgemeinschaften
Tel: 0251-686442-10
E-posta: vse.spl@netzwerk-pflegefamilien.de
 
Koruyucu aile olmak ile ilgilenen vatandaşlarımızın Ataşeliğimize her zaman başvurabileceklerini hatırlatır, uzman meslek elemanlarımızın rehberliği ve yardımı ile sürecin kolaylaşacağını tüm vatandaşlarımıza memnuniyetle duyururuz.
 
Not: Katılımcıların mahremiyetini korumak adına ailelerin görselleri yayınlanmayacaktır.


Sonraki Sayfa: Bakanlığımız AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanı ile toplantı

Önceki Sayfa : Aile Büroları hakkında yayınlanan araştırmanın sonuçları bir çalıştay ile tartışıldı