Mönchengladbach şehrindeki yurttaşlarımız ile koruyucu aile toplantısında buluştuk

Mönchengladbach şehrindeki yurttaşlarımız ile koruyucu aile toplantısında buluştuk.
 

14.05.2017 tarihinde IGMG Hz. Bilal Camii’nde koruyucu aile bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Programa Ataşelik uzman pedagogları sunum yapmak üzere katıldılar.
Toplantı Ali İnci Bey’in Kur’an’ı Kerim tilaveti ile başladı.

Ev sahibi olarak selamlama konuşmasını Şube Başkanı Ekrem Işık ve ardından T.C. Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği adına Harun Kandemir yaptı.
Toplantıda koruyucu aileye verilen çocukların yaşadıkları aile ayrılığı travmasının haricinde kendi kültürlerinden ve ana dillerinden uzaklaşma travması da yaşadıkları anlatıldı. Bu nedenle Almanya’da yaşayan Türk toplumunu bilgilendirmek, daha fazla Türk ailelerin bu çocukları himayesine almasını teşvik etmeye ve yaşadığımız tüm toplumun yararına sorumluluk almaya yönelik toplantıda çağrı yapıldı.

Toplantı sırasında örnek bir koruyucu aileyi tanıtan bir video gösterimi paylaşıldı.
Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği uzmanlarından Meryem Bayrak tarafından yapılan sunumda koruyucu ailenin tanımı, koruyucu olmanın şartlarına ve koruyucu ailelere aylık ödeme miktarlarına açıklık getirildi. Ayrıca Ataşeliğin hazırladığı ‘Koruyucu Aile Bilgilendirme Dosyası’ tanıtılıp Ateşliğimizin koruyucu aile adaylarına bu süreçte sunduğu hizmet şekli anlatıldı.


İlgili olan ailelere ikamet ettikleri şehirdeki gençlik dairelerine veya gençlik dairesi tarafından yetkilendirilen yüklenici kurumlara başvurmaları önerildi.
Türkiye kökenli bir koruyucu aile olan T. ailesi, koruyucu aile olmaya nasıl karar verdiklerini ve koruyucu aile sürecini nasıl yaşadıklarını anlattı.  Yurttaşlarımıza bakımını üstlendikleri iki çocuk aldıktan sonra yaşadıklarını ve tecrübelerini aktardı.Soru-cevap kısmına geniş bir zaman ayrılan bilgilendirme toplantısına yaklaşık 50 kişi katıldı.
Düsseldorf Bölgesi IGMG Teşkilat Başkanı Hasan Bıçak koruyucu ailelerin sayısının çoğalması için çağrıda bulundu.


Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği olarak değerli STK‘mıza bizlere bu tanıtım fırsatını sunduklarından dolayı teşekkür ederiz.


Ayrıca diğer STK’larımıza çağrıda bulunmak istiyoruz: Siz de kendi kuruluşunuzda koruyucu aile bilgilendirme toplantısı düzenlemek isterseniz uzman pedagoglarımız bu konuda size yardımcı olacaklardır. Bize taleplerinizi alttaki numaradan iletebilirsiniz:

Tel: 0211 - 53 818 853,

Mail: dusseldorf@aile.gov.tr 


Sonraki Sayfa: Uluslararası Aile Günü Kutlu Olsun!

Önceki Sayfa : Kamu Denetçilik ve Şikâyet Merkezi Ombudschaft Jugendhilfe NRW