Moers DİTİB Kocatepe Camii'nde Koruyucu Aile Bilgilendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliğinin desteğiyle Moers kentinde DİTİB Kocatepe Camii’nde aileler Almanya’da koruyucu aile olmanın yolları konusunda bilgilendirildiler.

Moers Kadın Kolları Başkanı Yıldız Kaya öncülüğünde organize edilen toplantıya yaklaşık elli vatandaşımız katıldı.

Camii Başkanı Ramis Savun ile Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Raci Mazı’nın selamlama ve giriş konuşmalarından sonra Almanya’da uzun yıllar başarılı koruyucu ailelik yapmış olan bir aileyi konu alan bir belgesel film gösterildi.

Ardından Ataşelik sosyal pedagoglarından Meryem Bayrak koruyucu aile olmanın şartları, koruyucu aile modelleri, koruyucu aile süreci ve koruyucu ailelik kapsamındaki hakları tanıtan bir sunum gerçekleştirdi.

Moers’te yaşayan iki koruyucu aile kendi yaşadıkları tecrübeleri dinleyicilerle paylaştılar. Ailelerimiz, koruyucu aile olana kadar neler yaşadıklarını ve çocuğun eve gelmesinde yaşadığı duyguları çok etkileyici bir şekilde anlattılar. Bu çocukların ilk tanışma zamanlarında yaşadıkları duyguların kendilerinin koruyucu aile olma kararlarını nasıl pekiştirdiğini aktardılar. Bu canlı anlatımlar dinleyicilere duygulu anlar yaşattı.

İlgiyle dinlenen konuşmalardan sonra soru bölümünde vatandaşlar koruyucu aile olma konusunda taşıdıkları endişeleri ve soruları gündeme getirdiler.

Toplantının bitiminden sonra Ataşeliğin standında vatandaşlar tekrar bire bir sorularını sorma imkânı buldular. Stantta koruyucu aile olma yolunda adım atmak isteyen 17 aileye ‘Koruyucu Aile Bilgilendirme Dosyası’ teslim edildi. Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği koruyucu aile adaylarına destekçi olmaktadır.


Sonraki Sayfa: Koruyucu Aile Bilgilendirme Etkinliğine Davet - 17.12.2017 MOERS

Önceki Sayfa : Modern Almanya’nın Sosyal Dönüşümü ve Müslüman Azınlığın Geleceği