Lise Öğrencilerine Sosyal Mesleklerin Tanıtımı

T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği, 25.05.2016 tarihinde Eğitim Ataşeliği ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği’nin katkılarıyla lise son sınıf öğrencilerimize yönelik sosyal alanlardaki mesleklerin tanıtımını konu edinen bir toplantı gerçekleştirdi.

Etkinlik katılımcı gençlere ev sahibi Düsseldorf Başkonsolosu Sayın Şule GÜREL ile Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Sayın Dr. S. Sevinç SANİSOĞLU tarafından yapılan birer selamlama konuşması ile başladı.

Ardından Ataşeliğimizin Koordinasyon Bürosunun pedagoglarından Sabri AYDIN sosyal alanlardaki mesleklerin genelinde birey ve toplum için önemini, özelinde ise Almanya’daki Türk toplumu için faydalarını izah etti.

Sunum, sosyal alandaki branşların meslek öğrenimi (Berufsausbildung) ve yükseköğretim kurumlarının (Universität/ Fachhochschule) ilgili dallarının tanıtımı ile devam etti ve bunlardan mezun olanların hangi alanlarda çalışabilecekleri irdelendi. Gündemin özellikle bu aşamasında katılımcıların sıkça soru yöneltmeleri gösterdikleri ilginin kanıtı olarak algılandı.

Sabri Aydın, göç ve yaşlanma gibi toplumsal değişimler, kurumsal yapıdalardaki kültürler arası açılım gibi yenilenmeler ve benzeri nedenlerden ötürü iş bulma perspektifinin memnun edici olduğunu ifade edip meslek seçimi aşamasında bulunanların sosyal alanlardaki meslekleri göz önünde bulundurmalarını tavsiye ettiğini belirtti.

Sahnedeki son gündem noktası ise sosyal meslek elemanları ile yapılan söyleşi oldu. Aralarında Siegen Üniversitesinden Prof. Dr. Wolf’un Sosyalpedagoji öğrencileri Houda ABİD ve Esra TABERU ile Yatısız Güncel Bakım (Ambulantes Betreutes Wohnen) çalışanı Sosyal Çalışmacı Levent CESUR’un da bulunduğu öğrenciler ve meslek elemanları Ataşeliğimizin pedagoglarından Meryem BAYRAK moderasyonunda izleyicilerle sohbet edip sorularını yanıtladı.

Toplantının ardından T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği Görevlisi Sayın Mümin SEVİN, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği Görevlisi Sayın Fazıl ARSLAN ile Aile ve ve Sosyal Politikalar Ataşeliğimizin Sosyal Çalışmacı ve Sosyal Pedagogları misafir meslek elemanlarıyla beraber öğrencilere bireysel danışmanlık yapmak suretiyle ilgilendiler. Düsseldorf ve çevresinden gelen liseli gençlerimizin kapsamlı ve derin sorularıyla ilgilerini göstermeleri Ataşeliklerin personelini çok memnun etti. Kendilerine özel ve meslek hayatlarında başarılar diliyoruz.


Sonraki Sayfa: STK'larda Profesyonelliğe Geçiş Konferansı

Önceki Sayfa : Siegen Üniversitesinde Pedagoji Profesörü Olan Bay Wolf Ve Öğrencilerini Ziyaret