Krefeld Kadın Danışmanlık Merkezi'ne ziyaret

Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği Koordinasyon Bürosu çalışanları 10.12.2015 tarihinde Krefeld şehrindeki Kadın Danışmanlık Merkezi’ni (Frauenberatungsstelle e.V.) ziyaret etti. Bu vesileyle tanışma gerçekleştirilmiş olup iki kurum arasındaki arasında işbirliği imkânları görüşüldü.

Krefeld Kadın Danışmanlık Merkezi 1985 yılında tecavüze uğrayan kadınların başvurabileceği bir acil yardım derneği olarak kurulmuş. O zamanki temel konu kadına yönelik cinsel şiddet iken, daha sonra kadınlarla ilgili bütün konularda danışmanlık hizmeti vermeye başlanmıştır. 2014 yılının raporuna göre hâlâ en yoğun başvuru konusunun şiddet, sonra sağlık ve psikolojik sorunlar, üçüncü olarak da eşlerden ayrılma olduğu gözlenmiştir. Zaman içerisinde beslenme bozuklukları ve benzeri konular da profesyonel olarak ele alınmaya başlanmış. Zamanın ve toplumun gidişatına göre sürekli yeni konular eklenmektedir.

Dernek köken açısından kadın hakları hareketinden oluşmuş özerk bir kuruluştur. Kamusal teşviklerden de faydalanan dernek on dört yaşından itibaren reşit olmayan kızlara da danışmanlık hizmetleri vermektedir. Haftada bir verilen randevusuz ziyaret saatinde ilk görüşmeler yapılıp daha sonra beş seans ayarlanmakta, ihtiyaç durumundaysa daha yoğun bir danışmanlık çalışması eklenebilmektedir. Çok disiplinli bir konsepte göre çalışan danışmanlık merkezi bilimsel çalışmaları da eleştirel bir şekilde takip etmekte olup, eğitim müdürlükleri ve bilirkişilerle işbirliği yürütmektedir.

İnternet sayfalarının Türkçe bölümüne alttaki kısayoldan erişebilirsiniz:
Krefeld Kadın Danışmanlık Merkezi


Sonraki Sayfa: 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü

Önceki Sayfa : Türk İşitme Engelliler Derneği yöneticileri ile görüşme