Koruyucu Aile Toplantısı - Neukirchen-Vluyn

23.02.2018 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği Neukirchen-Vluyn şehrinde DİTİB Hamidi Veli Camii ile birlikte bir koruyucu aile bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Kadın Kolları Başkanı Meryem İnci öncülüğünde organize edilen toplantıya 60’ın üzerinde vatandaşımız katıldı.

Meryem İnci’nin selamlama konuşmasından sonra Koruyucu Aile Filmi gösterildi. Daha sonra Dernek Başkanı Mehmet Çevik bir teşekkür konuşması yaptı. Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Raci Mazı ise selamlama konuşmasında filmde gösterilen koruyucu ailenin merhameti ve şefkatini dile getirerek koruma altına alınan çocuklara en uygun alternatifin yine bir aile olduğunu, ailenin vereceği sıcaklığı hiçbir yurdun veremeyeceğinin altını çizdi.

Ardından Ataşelik sosyal pedagoglarından Meryem Bayrak 'Koruyucu Aile Nasıl Olunur?' başlıklı konuşmasına evlat edinme ile koruyucu aile arasındaki farka değinerek başladı ve ‘koruyucu aile’ kavramının toplumumuzda yeni olduğunu belirtti.

Koruyucu aile olmak için gerekli olan şartlar ise şu şekilde sıralandı:
 

  • Maddi gelir yeterli olmalı
  • Evin büyüklüğünün uygun olması (ayrı bir çocuk odası-belediyeye göre değişiyor)
  • Öz ailesi ile ilişkiyi kabul etmek
  • Almanca bilmek (aileden en az bir kişinin)
  • Evli olmak şart değil (bekâr veya tek ebeveynli aileler de olabilir)
 

Koruyucu aile modelleri, koruyucu aile eğitim ve sertifika süreci ve koruyucu ailelik kapsamındaki haklar anlatıldıktan sonra uzun yıllar koruyucu ailelik yapan H.B. Hanım tecrübelerini paylaştı.

H. Hanım koruyucu aile olmak için çok düşünmediklerini, yardım etmek için düşünmeye gerek olmadığını belirtti. ‘Gençlik Dairesinin kapısını çaldık, bizi çok iyi karşıladılar’ diyen H. Hanım eğitim sürecini de 2 ayda tamamladıklarını ifade etti. İlk çocuğun verilmesi de iki aylık bir zaman almış. Önce geçici koruyucu ailelik yapmışlar. İlk baktıkları çocuk 6 ay sonra öz annesine geri dönmüş. Bu bakım modelinde 6 tane çocuğa bakmışlar. En son kendilerine gelen iki çocuğun yurda yerleştirilmesi söz konusu olunca ve çocuklar da ‘bizi bırakma anne’ demelerinden sonra uzun süreli koruyucu aile modeline geçiş yapmışlar. Son olarak H. Hanım ‘Koruyucu aile olmak için sadece sevgi ve sabır gerekli, çocuklar bereketleriyle geliyorlar.’ dedi.

Soru-cevap bölümünden sonra Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Raci Mazı tekrar söz aldı ve Almanya’daki Türk aile yapısının eksikliklerine rağmen çok güçlü olduğunu, bu bilinçle sorunlarımızı ele almamız gerektiğini, özgüvenle geleceğe doğru yürümemiz gerektiğini belirten bir kapanış konuşması yaptı.

Toplantı sonrası Ataşeliğin standında vatandaşlarımızın soruları cevaplandırıldı ve koruyucu aile olmaya karar veren vatandaşlarımıza ayrıntılı ‘Koruyucu Aile Bilgilendirme Dosyası’ teslim edildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği koruyucu aile adaylarına süreçlerinde destekçi olmaktadır. Koruyucu aile olmakla ilgilenenlere Ataşeliğimize her zaman başvurabileceklerini hatırlatır, uzman meslek elemanlarımızın rehberliği ve yardımı ile sürecin kolaylaşacağını tüm vatandaşlarımıza memnuniyetle duyururuz.

Düsseldorf Başkonsolosluğu Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği’nin konu hakkındaki çalışmalarını özetleyen soru ve cevaplar:

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliğinin koruyucu aile bağlamındaki hedefi nedir?

- Ataşeliğimiz Türkiye kökenli koruyucu aile sayısını yükseltmek amacını taşıyan çalışmalarına devam etmektedir.

Bu amaca yönelik ne tür faaliyetler yürütülmektedir?

- Bilgilendirme etkinliklerinin yanı sıra, resmî kurumlar ve sivil toplum kuruluşları ile yapıcı bir işbirliği mevcut projelerin desteklenmesi ve yenilerinin geliştirilmesi. Ayrıca başvuruda bulunan vatandaşlara konuyla ilgili rehberlik hizmeti verilmektedir. Bu hizmet kapsamında bir bilgilendirme dosyası oluşturulmuştur.

Bilgilendirme dosyasının amacı ve içeriği nedir?

- Bu dosyanın amacı, gençlik dairelerine veya yetkili kuruluşlara yapılacak olan başvuruların başarı oranını artırmaktır. Bilgilendirme dosyası yurttaşlara rehberlik edecek bir yol haritası şeklinde hazırlanmıştır ve başvuru öncesinden çocuğun aileye yerleştirilmesinden sonrasına kadar bütün aşamaları ayrıntılı biçimde açıklamaktadır.

Daha ayrıntılı bilgi edinebilir miyim?

- www.koruyucuaile.de sayfası üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

Sıradaki toplantı ne zaman ve hangi şehirde yapılacak?

- İlgilenenler e-posta ile talepte bulunup ön kayıt yaptırabilirler: dusseldorf@aile.gov.tr

Gelecek koruyucu aile bilgilendirme toplantısı Duisburg'da 18.03.2018 Pazar günü saat 18.30'da gerçekleştirilecektir.


 
 


 


Sonraki Sayfa: Neukirchen-Vluyn 23.02.2018 - Koruyucu Aile Bilgilendirme Etkinliğine Davet -

Önceki Sayfa : Kuran-ı Kerim Ziyafeti Programı'na Katılım