Koruyucu aile olma konusunda bilgi talebinde bulunan yurttaşlarımızla ikinci toplantı

Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği, koruyucu aile olma konusunda bilgi talebinde bulunan yurttaşlarımızla buluştu.

Meryem Bayrak'ın selamlama konuşması ile başlayan toplantıda çeşitli nedenlerden ötürü gençlik daireleri tarafından himaye altına alınan çocuklarımız konusunda duyarlılık gösteren yurttaşlarımıza nasıl koruyucu aile olunduğu ve koruyucu aile olmanın şartları konusunda bilgi verildi.

Ayrıca koruyucu aile bilgilendirme dosyası tanıtılıp Ateşliğimizin koruyucu aile adaylarına bu süreçte sunduğu hizmet anlatıldı. Bu dosya kapsamında gençlik dairelerinin yanı sıra NRW’de faaliyet yürüten tüm yüklenici kuruluşların iletişim bilgileri yer almakta, başvurular kolaylaştırılmaktadır.

Bu konuda gençlik daireleri tarafından yetkilendirilmiş yüklenici kuruluşlardan biri olan PlanB’nin uzmanları ise koruyucu aile adaylarına yüklenici kuruluş üzerinden nasıl koruyucu aile olabileceklerini aktardı.

Son olarak Türkiye kökenli bir koruyucu aile olan H.B. hanım tecrübelerini aktarıp toplantıya önemli bir katkıda bulundu.

Soru-cevap kısmına geniş bir zaman ayrılan bilgilendirme toplantısına 14 kişi katıldı.
 
Koruyucu aile olmakla ilgilenenlere Ataşeliğimize her zaman başvurabileceklerini hatırlatır, uzman meslek elemanlarımızın rehberliği ve yardımı ile sürecin kolaylaşacağını tüm vatandaşlarımıza memnuniyetle duyururuz.
Bu bilgilendirme toplantısına gelemeyen vatandaşlarımız için sertifikalı yüklenici kuruluşun irtibat bilgilerini sunarız:

PlanB

www.planb-ruhr.de
Pflegefamilien
Ayşe Balyemez
Dr. Edgar Salazar
Alleestr. 46
44793 Bochum
Tel: 0234-45966920
E-posta: a.balyemez@planb-ruhr.de
 


Düsseldorf Başkonsolosluğu Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği’nin konu hakkındaki çalışmalarını özetleyen soru ve cevaplar:
 
Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliğinin koruyucu aile bağlamındaki hedefi nedir?
- Ataşeliğimiz Türkiye kökenli koruyucu aile sayısını yükseltmek amacını taşıyan çalışmalarına devam etmektedir.
 
Bu amaca yönelik ne tür faaliyetler yürütülmektedir?
Bilgilendirme etkinliklerinin yanı sıra, resmî kurumlar ve sivil toplum kuruluşları ile yapıcı bir işbirliği mevcut projelerin desteklenmesi ve yenilerinin geliştirilmesi. Ayrıca başvuruda bulunan vatandaşlara konuyla alakalı rehberlik hizmeti verilmektedir. Bu hizmet kapsamında bir bilgilendirme dosyası oluşturulmuştur.
 
Bilgilendirme dosyasının amacı ve içeriği nedir?
- Bu dosyanın amacı, gençlik dairelerine veya yetkili kuruluşlara yapılacak olan başvuruların başarı oranını artırmaktır. Bilgilendirme dosyası yurttaşlara rehberlik edecek bir yol haritası şeklinde hazırlanmıştır ve başvuru öncesinden çocuğun aileye yerleştirilmesinden sonrasına kadar bütün aşamaları ayrıntılı biçimde açıklamaktadır.
 
Daha ayrıntılı bilgi edinebilir miyim?
www.koruyucuaile.de sayfası üzerinden bilgi edinebilirsiniz.
 
Sıradaki toplantı ne zaman ve hangi kentte yapılacak?
- İlgilenenler e-posta ile talepte bulunup önkayıt yaptırabilirler: dusseldorf@aile.gov.tr 


Sonraki Sayfa: Anneler Günü Kutlu Olsun

Önceki Sayfa : Uluslararası Aile Günü Kutlu Olsun!