Kongre: Güncel Aile Yaşamının Parçası Olarak Dijital Medya

#Aile #Aile Eğitimi #Medya Kullanımı #Medya Bağımlığı

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği uzmanları Kuzey Ren-Vestfalya Aile Bakanlığı’nın himayesi altında gerçekleşen „Güncel Aile Yaşamının Parçası Olarak Dijital Medya“ adlı kongreye katıldı.

 

Dijital medya konusu, tabiatı gereği alışılagelmiş kongre yöntemlerinin dışına çıkılmasını beraberinde getirdi. Bir gün öncesinden tüm katılımcıların onayıyla bir WhatsApp grubu oluşturuldu ve ilk paylaşımlar yapıldı. Bu paylaşımlara program esnasında da devam edildi. Ezber bozan uygulamalardan bir diğeri ise, sunucunun katılımcıların cep telefonlarını açık bırakmalarını ve kongre süresince de medya araçlarını aktif bir şekilde kullanmalarını özellikle rica etmesiydi. Paylaşımda bulunanlar arasında Aile Bakanı Sayın Bakan Christina KAMPMANN da vardı. Sunumlar canlı olarak yayınlandı, tekrarı iki bölüm olarak You Tube’dan izlenebilir (http://youtube.com/watch?v=GOSjf5JS3xA ve http://www.youtube.com/watch?v=7mMdPQ0r2AI). Twitter (Familienbildung@Familienbildung) ve Facebook (Familienbildung in NRW) üzerinden de sürekli paylaşımlar yapıldı. Bu açıdan şu an genç bireyleri kapsayan birçok ailenin güncel yaşamında olduğu gibi yeni araçlar üzerinden iletişim sağlandı.


Kongrenin açılış konuşmasını yapmak üzere eğitim çatı kuruluşu adına Bay Oliver BAİOCCO katılımcılara hitap etti ve Bakan Christina KAMPMANN ile gerçeklesen söyleşi ile gündeme başlandı. Medya araçların ailede kullanımı ve aileye olan etkisini önemsediğini dile getiren Kampmann, özellikle yeni kullanım konseptlerine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Bu kullanımın çocuk ve ailelere hangi fırsatları getirebileceğinin ve nerede risklerin söz konusu olabileceğinin araştırılıp değerlendirilmesinin gerektiğini belirtti. Bakanlık olarak bu alanda bir araştırma görevi verdiklerini ve sonuçlarını önümüzdeki mart ayında beklediklerini söyledi. Bakan Kampmann, yeni medya araçlarını kullanmak suretiyle önceden aile eğitiminde ulaşmakta zorlanılan ailelere erişme imkânının ortaya çıktığını bildirdi.

Kongrenin alt başlıkları ve konuşmacıları:

  • Bay Johannes Wentzel: Küçük yaştaki çocukların medya araçları kullanımları – Ebeveynlerle medya pedagoji çalışmaları – Eğitim alanında medya kullanımı yetisi
  • Bayan Bärbel Gebert ve Bayan Vera Alice Schulze: Yenilik projesine bakış, KRV aile eğitimi çalışma gruplarının yenilikçi projeleri
  • Bay Prof. Dr. Matthias Brand: İnternet bağımlılığının psikolojisi, Kaynakları, mekanizmaları ve önleyici tedbirler
  • Bay Jona Hölderle: Çevrimiçi yeni katılımcılara ulaşmak
  • Bayan Gisela Schubert: “Bizim süre kurallarımız vardır yani! Kısmen.” – Ailede medya(-eğitimi)
  • Bayan Mechthild Appelhoff ise günün özetini sundu.


Bu bağlamda çocuklar için önerilen internet siteleri:

www.blinde-kuh.de
www.flimmo.de
www.fragfinn.de
www.internet-abc.de
www.klick-tipps.net
www.spielbar.de
www.schau-hin.info
 
Meraklısına: Dijital medya bağımlılığı yeni bir kavram olsa da, internet kullanımında ilk olarak bağımlılıktan söz eden 1998 yılında Dr. Kimberly S. YOUNG Hanım olmuştu. Meslektaşları o dönem Dr. Young’un teşhisini abartılı bulup interneti geçici bir moda olarak görmüşlerdi. Tarih, bu varsayımın dğru olmadığını ve Kimberly Hanım’ın haklı çıktığını, hatta söz konusu bağımlılığının kendini değişik biçimlerde gösterdiğini yazdı. Bu bağımlılık grubunun oranları günümüzde bir çığ gibi yükselmektedir. Özellikle gençlerin bu çığın altında kalmamaları için bilinçli kullanım becerileri geliştirebilmelerine yönelik desteklerin sunulması önemlidir.

Aile eğitimi hakkında daha fazla bilgi için: http://www.familienbildung-in-nrw.de

 
 

Sonraki Sayfa: Köln Başkonsolosluğu'nda Koruyucu Aile Adaylarını Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Önceki Sayfa : Giresunlu Avrupalı Akademisyenler Derneği Kaynaştırma Futbol Turnuvası Düzenledi