Jugendhilfe Bethel Bielefeld kurumundan Zehra Arslan Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliğini ziyaret etti

21.09.2015 tarihinde Jugendhilfe Bethel Bielefeld kurumundan Zehra Arslan Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliğini ziyaret etti.
2014 yılının 5. Ayında Koruyucu Aile Danışmanı olarak bu kurumda işe başlayan Arslan yaşadığı tecrübeleri paylaştı.
Çalıştığı proje bilhassa yabancılar arasındaki koruyucu aileleri teşvik amacıyla başlatılmış. 1 sene bu proje yavaş ilerlerken son zamanlardaki mülteciler olayıyla koruyucu ailelerde bir artış belirdi.
Koruyucu aile olmak için yapılan başvuruların bir kısmının bilinçsizce olduğunu, bilgilendirici seminer esnasında fikirlerinden vazgeçenlerin olduğunu aktardı. Ayrıca koruyucu aile olmak isteyenlerin çoğu zaman yetim alacaklarını zannettiklerini, kökü olan çocuklar aldıklarını farketmemeleri de ayrı bir bilgi sorunu.
Gençlik Dairelerinin şartları yerine getirdikleri takdirde Türkiye kökenli çocuklarına koruyucu aile bulmada Türkiyeli ailelerini tercih ettiğini de dile getirdi.
‚Her aile her çocuğu taşıyamaz‘ diyen Arslan, ailelerin kendilerini Gençlik Dairelerine ifade etmelerinin önemli olduğunu vurguluyor.  Bu bağlamda Gençlik Daireleri’nin kriterlerine uygun olmayan aileler Türkiye kökenli ailesi olsa bile çocuklar verilmiyor. Burada esas olanın o kriterlere sahip olmaktır.
Yaşanan önyargıların kırılabilmesi için çocuk yurtlarına, Gençlik dairelerine vb. Alman kurumlarına Türkiye kökenli profesyonel pedagogların ve psikologların istihdam edilmesinin önemini vurguluyor.
Çocuk Yurtlarında kaç tane Türkiye kökenli çocukların olduğunu tespit etmenin zor olduğunu dile getiren Arslan, 2000’den beri çocukların Alman vatandaşı kabul edildiği için bu konuda bir istatistiğin tutulamadığını dile getiriyor.
Bethel kurumunun uzak yerlerden de çocuk alabildiklerini vurgulayan Arslan, Gençlik Dairelerinin sadece kendi mevkiisine baktıklarını söylüyor. Bethel kurumunda sürekli danışmanlık hizmeti yapılıyor. Örnek olarak aile danışmanlığı, okuldaki veya önemli olan her toplantılara katılım, aile eğitim seminerleri ve yılda iki kere festivaller düzenlemek vb.
Arslan, ağırlıklı olarak Türkiye asıllı ailelere danışmanlık yapıyor. Şu ana kadar 100 Koruyucu aile adayları ile görüşmüş ve o ailelerden sadece 3 tanesi Koruyucu Aile olmuş ve 15 tanesi de Koruyucu Aile adayı olabilmiş.
Koruyucu aile danışmanı Zehra Arslan'a hanım efendiye Ataşelik olarak çalışmalarında başarılar dileyen Engin DEMİR her zaman için birlikte fikir alış verişi yapmaya hazır olduklarını tecrübelerini koruyucu aile olmak isteyen vatandaşlarımıza aktarması konusunda kendisi ile görüşebileceklerini soyledi.


 

Sonraki Sayfa: Prof. Hasan Alacacıoğlu ile Almanya’da yaşanan sorunlar hakkında istişari bir görüşme yapıldı

Önceki Sayfa : Düsseldorf şehrindeki sosyal hizmet kurumu AWO’ya bir ziyaret gerçekleştirildi