İslam Toplumu Millî Görüş Kadınlar Teşkilatı 25 Yaşında

İGMG Kadınlar Teşkilatı’nın kuruluşunun 25. yılı münasebeti ile Leverkusen Ostermann-Arena’da gerçekleştirdiği KT İdareciler Günü “Fedakâr yüreklerle kutlu bir istikbale” başlığı altında düzenlendi. Etkinlik, 12 Kasım 2016 günü geçmişi yâd etmek ve geleceğe emin adımlarla yürümek için 18 ülkeden, 37 bölgedeki yaklaşık 700 şubeden gelen idareciler ve misafirlerin katılımı ile gerçekleştirildi. Gelen davet üzerine Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği’nin temsilcisi olarak Dilek BATIN-ÖZKAN programa katılmıştır.

Konuk seçimi, salon ve sahne düzenlemesi büyük özveri ile yapılmış olan program iki bölümden oluştu. Tilavet ile başlayan ilk bölümde idarî içerikli konuşmalar yer aldı ve Kadınlar Teşkilatında görev yapan son üç Kadın Teşkilatı başkanları konuştu: İlk konuşmayı yedi yıl şube şube gezip Kadın Kollarını kuran Güleser TOPUZ ‘Kurucu Başkan’ sıfatıyla yaptı. Ondan sonra görev alan ve on dört sene Milli Görüş Kadın Kolları Başkanı olarak hizmet eden Fatma DİZMAN Hanım topluluğa seslendi. Ve ardından hâlihazırda başkanlığı sürdüren Hatice ŞAHİN bir konuşma yaptı. Misafir konuşmacı olarak katılanlar ise şöyle sıralanabilir: Belçika’dan Brüksel Milletvekili Sayın Mahinur ÖZDEMİRDünya Uygur Kurultayı Başkanı Rebiya KADEER (ikisi evlatlık 11 çocuk annesi ve 24 torun sahibi olarak çocukların kadınlara engel olamayacağının canlı bir örneği), Filipinler Buayan Sultanlığı Prensesi Fatma Afife GÜRSOY, video mesajı ile “arzum var, ancak takâtım yok“ diyerek tebrik eden 94 yaşındaki Bosnalı Nimet YAHİÇ and last but not least – çok sempatik bir uslup ile islam düşmalığına karşı etkili olan bir sünneti hatırlatan İngiliz Gazeteci-Yazar Lauren BOOTH: “Gülümsemek sadakadır, lütfen bol bol sadaka işleyelim, Avrupa toplumuna kucak açalım!”

Tek erkek konuşmacı olarak İGMG Teşkilat Başkanı Kemal ERGÜN ise Kadın Teşkilatı’nın İGMG’nin bütünü içinde kadar önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek tüm emeği geçenlere şükranlarını sundu.

Yeni logonun da tanıtıldığı program Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde sunulurken İbn-i Sina ile Viyana İmam Hatip Liselerinin ve Bergkamen Kız Koleji’nin koroları musiki katkılarını sunup programı renklendirdi. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Selma ÖZTÜRK PINAR ise İGMG Kadın Teşkilatı için söz ve bestesi kendine ait marşı takdim etti.

Gelecek nesillere bir hatıra ve armağan olarak her bölge temsilciliğine dikilmek üzere birer çınar fidesi verilen etkinlik beraber edilen dua ile son buldu.

Konuşma metinlerinin içeriklerine de değinen ayrıntılı bir haber “camia” dergisinde yayınlanmıştır:

https://www.igmg.org/fileadmin/magazine/camia/2016/2016-94/files/camia_2016_94.pdf (bkz. s. 6-9)
 


Sonraki Sayfa: Kuzey Kafkas Kültür Derneği Aile Gecesi

Önceki Sayfa : Köln Başkonsolosluğu'nda Koruyucu Aile Adaylarını Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi