Haus am Sandberg Çokkültürlü Huzurevi Yirmi Yaşında

Duisburg’daki çokkültürlü Haus am Sandberg Huzurevi 01.07.2017 günü yirminci kuruluş yıldönümünü kutladı.

Kutlamada huzurevi sakinleri ve aileleri yanı sıra gönüllü çalışanlar, bakım personeli ve ilintili alanlarda hizmet veren davetliler kaynaşma fırsatını buldular.

Programa ‘Akordeoncu Rolf’ ile başlandı ve İşletmenin Müdürü Bay KRAUSE’nin misafirleri karşılayıp bir selamlama konuşması yapmasıyla devam edildi. Huzurevin kuruluş aşamasından itibaren görev alan Krause, müessesenin tarihçesine değinip planlamadan uygulamaya ilginç detaylar aktardı.

Daha sonra Bayan HEYERMANN’ın yönettiği, sakinlerden oluşan bir koronun seslendirdiği şarkıyla devam edildi.

Ardından Kızıl Haç bölge yöneticileri Bayan Dr. Staudte ve Bay Pohlsen, Duisburg Belediye Başkan Yardımcısı Bay RADNY ve Ataşemiz Raci MAZI da birer selamlama konuşması yaptılar.

Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi A. Raci Mazı konuşmasında bugünün sadece kurum için değil, son yirmi yılda burada hizmet görmüş, farklı kültürlerden birçok insan için özel bir gün olduğunun altını çizdi. Hem Başkonsolosluk, hem de T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Alman Kızıl Haç (DRK) kurumunun hizmetlerini dikkatle ve takdirle takip ettiklerini vurgulayan Mazı, birinci kuşaktan olan yurttaşlarımızın artık yaşlandığını, bazılarının bakıma muhtaç olduklarını belirtti.

Ataşemiz, Almanya çoğunluk toplumu içinde farklı bir kültüre sahip bu insanların kültürel farklılıklardan kaynaklanan ihtiyaçlarını dikkate alan „kultursensible Versorgung” anlayışına sahip olan Haus am Sandberg’in çok acil bir sorunun çözümüne önemli bir katkı sunduğunun altını çizdi.

“Bizler yirmi yıldır başarıyla sürdürülen bu çalışmanın DRK’nın diğer yaşlı ve bakım merkezleri başta olmak üzere benzer diğer kuruluşlar tarafından da örnek alınması ihtiyaç olan yerlerde yaygınlaştırılması gerektiğini düşünüyoruz.” diyen Raci Mazı, konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

“Böylesi güzel bir örnekliği yirmi yıl gibi uzun bir zaman diliminde geliştirip bugüne ulaştırdıkları için Bay Krause’nin şahsında tüm DRK çalışanlarına teşekkür ediyorum. Çalışmalarınızın başarıyla devamını diliyorum.”

Selamlama konuşmalarından sonra Haus am Sandberg’in sakinlerine sunduğu yaşam kalitesinde önemli payı olan gönüllü çalışanlar Bayan BALDİN öncülüğünde sakinler ve misafirler için şarkılar söyledi.

Son olarak herkesin katkılarıyla, tanınmış ‘Die Gedanken sind frei’ ile yerel öneme sahip ‘Das Steigerlied’ halk parçaları içtenlikle söylendi ve bahçedeki şenliğe geçildi.

Bahçe şenliğindeyse misafirleri son bir sürpriz beklemekteydi: Gençlerden oluşan bir müzik grubu seçili parçaları seslendirip öğleden sonraya renk kattı.Yurtdışına yönelik yayın yapan Alman kamusal televizyon kanalı Deutsche Welle Türkçe'nin Haus am Sandberg hakkında 2014 yılında yayınladığı bir haber:
Batı Ruhr ve Aşağı Ren bölgelerinde yayın yapan bir yerel kanal olan STUDIO 47'nin Haus am Sandberg hakkında 2014 yılında yayınladığı bir haber:


Sonraki Sayfa: Duisburg Haus am Sandberg çokkültürlü huzur evine bayram ziyareti

Önceki Sayfa : 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Anma Töreni