Gönüllü Aksiyon – Profesyonel Destek. Son Ana Kadar Yaşam Derneği

“Son ana kadar yaşam derneği” (Leben bis Zuletzt e.V.) üyelerinden Fatma TEMEL, Necla ALTINOK, Aynur ÖZMEN, Sibel OFLAZ ve Gülveren CEBİR Hanımefendiler Ataşeliğimizi 3 Kasım 2016 günü ziyaret ettiler.
Duisburg-Homberg’de “Haus am Sandberg” adlı çokkültürlü huzur evi ziyaretlerimizden tanışık olduğumuz dernek yetkilileri çalışmaları hakkında bilgi verdiler.

Ölümcül hastalara hayatlarının son aşamalarında refakat eden, onların kendilerini yalnız hissettirmemelerini sağlayan gönüllülerden oluşan dernek ekibi bu hizmetleri verebilmek için uzmanlar tarafından özel eğitimlerden geçirilmektedir.

Özellikle Türkiye kökenli ve/ veya müslüman hasta ve yakınlarlarının tibbî, sosyal ve dinî haklarını koruma açısından kurumsal bir garanti olmadığını belirten yetkililer, kendilerinin bu eksikliği kapatmak için çabaladıklarını ifade ettiler. Gerek evde bakım, gerekse kurumsal bakım altındaki insanlara hizmet eden dernek, kâr amacı gütmeyen kuruluş ayrıca vekalet, vasilik ve sair hukuksal meselelerde rehberlik vermekte.

Hâlihazırda Duisburg ve çevresindeki faaliyetleri daha geniş alana ve nüfusa sunabilmek için hem gönüllülere, hem de maddî destek sunacak sponsorlar aranmaktadır. Ayrıca vergi dairesi tarafından kabul edilen faturalar karşılığında bağış kabul edilmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği bu ve benzeri derneklerin özverili çalışmalarını takdirle karşılamakta olup yurttaşlarımızın topluma faydalı sosyal faaliyetlerde örgütlenmelerini teşvik etmek üzere danışmanlık vermektedir.

Derneğin hizmetlerinden faydalanmak isteyen ya da emeğiyle katkıda bulunmayı arzulayan yurttaşlarımız şu adresten internet sayfasını görüntüleyebilirler: http://www.hospizverein-leben-bis-zuletzt.de


Sonraki Sayfa: Koruyucu Ailelerde Çeşitlilik Kongresi

Önceki Sayfa : 4. Türk Yaşlılar Günü Düzenlendi