Göçmenlere Yönelik Ruhsal Tedavi Merkezine Ziyaret


Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği Koordinasyon büromuz 18.09.2015 tarihinde Krefeld’de Caritas çatı kuruluşuna ait olan Migranten Ambulans’ı(Göçmenlere Yönelik Ruhsal Tedavi Merkezi) ziyaret etti.

Görüşme Kurumun baş hekimi olan Dr. Fatih Keskin ile gerçekleşti. Keskin’in verdiği bilgilere göre bu kurum devletten bağımsız çalışan özel bir müessese. Göçmen kitlesine yönelik psikolojik ve psikiyatrik tedavi hizmetleri 2006 yılında başlamış. Yaklaşık 40-50 hasta ile başlayan merkez şu an 400 civarında hastaya hizmet vermektedir. Bu tür göçmen ambulanslardan NRW eyaletinde 7-8 şubesi bulunmaktadır. Kurumda şu anda Dr. Fatih bey ile birlikte bir Türk psikolog çalışmaktadır. Ayrıca kadrolarına 2017’de şu an kurumun hastanesinde eğitim almakta olan 2 Türk kökenli psikiyatrist daha katacaklardır.
Kurumun göçmenlere yönelik ayrıca bir sosyal danışmanı da bulunmaktadır.

Dr. Fatih Keskin göçmenlerin kendi dillerinden ve kültürlerinden anlayan doktorların olmasını çok önemli olduğunu vurguladı. Vatandaşların bu tür hizmetlerin çok memnun olduklarını, dertlerini anlayan birilerinin olmasına çok sevindiklerini belirtmektedir.
Bir öneri olarak burada bulunan vatandaşların rehabilitasyon hizmetini Türkiye’de de alabilmelerini sağlamanın önemli olduğunu dile getirilmiştir. 


Sonraki Sayfa: Konsolos Sayın Ahmet ERGEN Bey Koordinasyon Büromuzu çalışmalar hakkında bilgi almak amacıyla ziyaret etti

Önceki Sayfa : Almanya Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne bağlı Beyazıt Camii Derneği Kadın Kolları ile toplantı