Gelsenkirchen Gençlik Dairesi’nin ‘Göçmenler arasında koruyucu ailelerin sayısının artırılması’ konulu etkinliğine katılım


07.09.2015 akşamı Schloss Horst Şatosunda gerçekleştirilen toplantı halka açık olarak düzenlendi. Etkinliğe T.C. Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği ekibinin katılımının yanı sıra Münster Başkonsolosu Pınar Gülün KAYSERİLİ de teşrif etmiş ve bir selamlama konuşması yapmıştır. Sayın KAYSERİLİ konuşmasında göçmen ailelerinin çocuklarının himaye altına alınmaları durumunda alışmış bulundukları kültür içinde kalmalarının önemine dikkat çekerek Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli vatandaşlarımızın kendi kimlik ve kültürlerine yabancılaşmadan topluma uyum sağlama anlayışına sahip olduklarını vurguladı.
Toplantıda İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Hasan ALACAOĞLU Gençlik Daireleriyle yaşanan sorunların temellerine ışık tuttuğu bilimsel bir sunum gerçekleştirdi. Olumsuzlukların temelinde başta gelen hususun iletişimsizlik ve önyargının olduğunu dile getiren ALACAOĞLU sorunların ancak siyasallaştırılmadan karşılıklı diyalog ve anlayış çerçevesinde çözülebileceğini söyledi.
Gelsenkirchen Belediye Başkanının temsilcisi Dr. BECK ise yaptığı konuşmada ‘kültür duyarlılığı’ içinde çalışmak istediklerini ve bu nedenle göçmen çocuklarını yine göçmen kökenli ailelere vermeyi tercih ettiklerini dile getirdi.
Koruyucu ailelik yapanların ve koruyucu ailede yetişmiş bir gencin de tecrübelerini aktardıkları etkinliğe vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gösterildi. Gelsenkirchen Gençlik Dairesi’nin profesyonelce ve çift dilli hazırlanmış broşürleri ve sinema filmlerinden evvel gösterilecek tanıtım spotu ile birçok göçmen kökenli aileye ulaştırıldı.


Gelsenkrichen Belediyesi'nin koruyucu aile kampanyasının filmi: 


Sonraki Sayfa: Krefeld Belediyesi Psikolojik Hizmetler Birimi ile ilk işbirliği toplantısı

Önceki Sayfa : Almanyada ilk koruyucu aileler arasında olan vatandaşlarımız Badiye ve Ahmet T. Ailesi tecrübelerini aktardı