Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği açıldı

633 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 2011 yılında kurulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yurt dışında yaşayan Türkiyeli birey ve ailelere hizmet vermek amacıyla 2014 yılında yurt dışı teşkilatı kurma yetkisini elde etmiştir.

 
Bu bağlamda, 2015 yılında yapılan düzenlemelerle birlikte Almanya’da yurt dışı teşkilatı açılması mümkün kılınmıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yurt dışı teşkilatı; yurt dışındaki vatandaşlarımızın sorunlarının tespit ve çözümüne yönelik mesleki çalışmalar yapmak, bulundukları ülkenin sosyal yardım, sosyal hizmet ve yabancılara yönelik politikalarının oluşturulmasında ve geliştirilmesinde vatandaşlarımızın haklarını korumaya yönelik çalışmalarda bulunmak, görevli bulunduğu ülkedeki sosyal yardım ve hizmetlerle ilgili politikaları, gelişmeleri takip etmek, bulunduğu ülkede ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapma ve kanunda belirtilen diğer çalışmaların yürütülmesini sağlamakla görevlendirilmiştir.

Bakanlığımızın ilk aile ve sosyal politikalar ataşeliği, Almanya’nın Düsseldorf kentinde açılmıştır. Çocuk, engelli, yaşlı başta olmak üzere tüm vatandaşlarımıza hizmet vermek üzere açılışı yapılan ataşeliğin açılış konuşmalarını Düsseldorf Başkonsolosu Sn. Alattin TEMÜR, Bakanlığımız Müsteşarı Sn. Nesrin ÇELİK ve Bakanlık Müşaviri Sn. Raci MAZI yapmıştır.
Programa davetli olan Hemer Belediyesi Gençlik, Aile ve Yaşlı Dairesi Genel Müdürü Ertunç DENİZ, gençlik dairelerinin hizmetlerine ilişkin bir sunum yapmıştır.

Etkinlikte, örnek koruyucu aile olarak belirlenen Fazıl ile Deryanur KAŞIKÇI çiftine, Müsteşarımız Sn. Nesrin ÇELİK teşekkür ederek bir plaket takdim etmiştir. Fazıl ile Deryanur KAŞIKÇI çifti, 1997 yılında dört yaşında olan Yasemin KURKUTOĞLU'na koruyucu ailelik yapıp bugüne kadar bakımını üstlenmiştir. Koruyucu aileliğe teşvik için hazırlanan bir video da toplantıda izletildi.Önceki Sayfa : Ataşeliğimiz kuruluş çalışmaları Bakanlığımız Strateji Geliştirme Başkanı Mahmut EVKURAN ile yerinde değerlendirildi