Duisburg WFMB Engelli Çalışma Atölyesi’ni Ziyaret

Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayabilecek kurumlarla temasa geçme çalışmalarımız kapsamında 16.03.2017 tarihinde Duisburg Engelliler Atölyesi WFBM (Duisburger Werkstatt für Menschen mit Behinderung gGmbH) ziyaret edildi.
İşletmenin yetkililerinden Dr. Ann-Katrin GLÜSING ve Thomas WİTTKE atölyeyi gezdirdiler. Bayan Lüsing teknik yönetici, Bay Wittke ise hem işletme, hem de pedagojik yönetici.

Bay Wittke, atölyenin esas amacının okullardan gelen engelli insanların topluma kazandırılması olduğunun altını çizdi. Atölyede engelli insanları iş hayatına entegre ediyorlar. Duisburg şehrinin dört ayrı yerinde atölyeleri olan ‘sosyal amaçlı özel işletme’ olan WFMB kurumunda toplam 1100 engelli insan istihdam edilmektedir. 200 çalışan bu engelli insanlarla hizmet vermekteler. 1100 engelli insandan 100’ü dışarıda özel sektörün şirketlerinde istihdam edilmektedir. Geri kalanları bu dört atölyede çalışmaktadır. Hedeflerinin dışarıda, “olağan” şirketlerde çalışan engelli sayısını artırmak olduğunu söyleyen Wittke, iki sene önce bu rakamın 40 civarında olduğunu dile getirdi.
İyiliklerin ve başarılarının topluma anlatılmasının çalışma konseptlerinin bir parçası olduğunu vurgulayan Bayan Glüsing, FAZ gazetesinde kendileri hakkında yayınlanmış tam sayfa haberi gösterdi ve pazarlama mantığına önem verdiklerinin altını çizdi. Böylece yenilikler konusunda öncü olmak istiyorlar.

Kaynaştırma (Inklusion) kavramı pedagojik konseptlerinin odağı. Bu kavramın gündeme yeni gelmesine rağmen kendi kurumları bunu yıllardır uyguluyor.
Kaynaştırma konseptinde önemli olan bir diğer husus, engelsiz insanların da engelli insanlardan birçok şey öğrenebilmeleridir. Bu ise bir kazan-kazan durumu oluşturup, her iki tarafın yararına gelmektedir.
Yine bu düşüncenin temelinde ‘bunu hissettirmemek’ olduğunu vurgulayan Bay Wittke, göçmenler, okul öğrencileri, engelliler vb. kesimler arasında ayrım yapmadıklarını belirtti.
Sorulan bir soru üzerine velilerin, çocuklarının bu kurumda olmasından dolayı çok mutlu ve memnun olduklarını söyleyen Wittke, velilerin çoğunlukla çocuklarının atölyede çalışmalarını istediklerini ve dışarıdaki şirketlerde, özel sektörde çalışmaları konusunda endişelerini dile getirdi. Bu konuda da velilere ‘dışarı-içeri’nin olmadığı anlatılmaya çalışılıyor.

Atölye içinde velilerin bir danışma kurulu var. İşçiler için ayrı bir danışma kurulu bulunmakta, ayrıca çalışanlar kurulu da görev yapmaktadır.
Dört ayrı mekânda yapılanmış kurumun her şubesinde ayrı ağırlıklar verilmektedir: Montaj ve paketleme, elektromontaj, marangozluk, bisiklet atölyesi, mutfak, bahçıvanlık ve saire…
Gastronomi alanındaki işletmeler ve dükkân galerileri dışarıda şehir içinde de hizmet verilmektedir. Lokantada çalışan bir engelli, kurumun tanıtım filminde şunu söylüyor: “Atölyenin içinde kamusal alan yok, bin kişiyle kapalı bir mekândasınız, lokantada dışarıdan gelen insanlarla sohbet imkânımız oluyor, kendi sorunlarımızdan bahsedebiliyoruz.”
Ayrıca otizm, ağır ve çoklu engelli olanlara yönelik de ayrı çalışma ve öğrenme imkânları sunuluyor.

Gelen yeni adaylar şu üç aşamadan geçiriliyorlar:

  1. Engelliliğin türünü tespit
  2. Mevcut becerilerin tanınması
  3. İstihdam edilebilecek alanın belirlenmesi


İlk üç ayda engellinin kabiliyetleri keşfedilmeye çalışılıyor, oradaki sonuca göre iki sene o alanda devam ediyor, daha sonra tekrar en uygun yer konusu gözden geçiriliyor.

Serbest piyasadaki şirketlerde istihdam edilecek insanları işlerine yavaş yavaş alıştırıyorlar ve arkalarında onlara emniyet duygusu veren bir rehber kişi belirleniyor.
Engelli insanların sanat ürünlerinin sergilendiği galeri dükkânıyla ilgili olarak Bayan Glüsing ayrıca şu düşüncelerini ifade etti: “İnsanların çoğu engelli insanların neler becerebilecekleri konusunu tasavvur edemiyor.”

Başka ülkelere de benzeri atölyelerin açılması konusunda proje desteği sunan kurum yöneticileri önce finansman kaynağının bulunması gerektiğini vurguluyorlar. Bu bir devlet dairesi de olabilir.

Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği’nin ziyaretinden bağımsız olarak Türkiye’den gelen özel eğitim kurumlarından iki heyet de ziyarete iştirak ettiler.
Sonunda kurum yöneticileriyle bir çalışma görüşmesi yapma kararı alınıp Ataşeliğimiz ile WFMB arasında nasıl bir işbirliği geliştirilebileceği konusunu görüşmek hedefiyle ziyaret sonlandırıldı.

Sonraki Sayfa: T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Düsseldorf'da Vatandaşlarla Buluştu

Önceki Sayfa : Millî Eğitim Bakanlığı Heyeti’nden Ataşeliğimize Ziyaret