Çocuklar İçin Kaliteli İnternet Sayfaları

Çocukların güvenli internet kullanımı Aile Bakanlığımızın gündeminde olduğu gibi Almanya’da da bu alanda çalışmalar yapılmaktadır.
 

Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Monika Grütters ‘Çocuklar için Ağ‘  inisiyatifi çerçevesinde, çocuklara yönelik hazırlanmış yüksek kalitede internet sayfalarını desteklemektedir. İnternette çocuklara uygun sayfalar mobil uygulamalarda daha fazla kullanılabilecek duruma gelmeli ve ayrıca çok dilli sunulmalıdır.

Monika Grütters bu noktayı şöyle vurguluyor: „Çocukların medya dünyası son yıllarda oldukça gelişti. Bu nedenle internette çocuklara yönelik yüksek değerde içerikler, teknolojinin en son imkanlarıyla sunulmalıdırlar. Teşvik programıyla çocuklara yönelik internet sayfalarının kalite seviyesini ve çeşitliliğini korumak ve garanti altına almak istiyoruz.“

Teşvik programı için oluşturulan jüri heyeti Aralık 2017’de buluştu. Bağımsız jürinin önerilerine dayanarak Bakan Grütters çocuklar için oluşturulmuş aşağıdaki sekiz internet sayfasının modernize edilmesini 230 000 Euro ile desteklemektedir:

www.audiyou.de bir Online-Audiothek sayfası. Burada çocuklar ücretsiz ses, müzik parçaları ve kendilerine ait dinleme oyunları üretmek için audio dosyaları indirebiliyorlar ve kendi çekimlerini başkalarıyla paylaşabiliyorlar. 

• Ücretsiz ve reklamsız sayfa olan www.ohrka.de çocuklara profesyonel konuşmacılar tarafından seslendirilmiş dinleme kitapları, dinleme oyunları ve söyleşiler sunmaktadır. 

www.klexikon.de çocuklar için bir Online-Ansiklopedi sayfası.

www.kinderzeitmaschine.de ile çocuklar tarihin değişik çağlarında sanal yolculuk yapabiliyorlar ve o çağlarla ilgili bilgileri öğrenebiliyorlar.   

www.frieden-fragen.de sayfası çocuklara uygun bir şekilde savaş, barış, kavga ve hayatta çeşitlilik konularındaki soruları cevaplamaktadır. 

www.junge-klassik.de sayfası çocukları videolar, interaktif oyunlar ve kısa bilgi metinleri ile klasik müziğin dünyasına giriş sağlıyor ve kendilerine ait müzik yapmalarını teşvik ediyor.

www.kwerx.de sayfası çocuklara interaktif ve multimedyal bir şekilde eski Mısır’ın sanatı, antik sanat, barok ve rönesans sanatı hakkında bilgiler vermektedir. 

• Pedagojik olarak danışmanlık edilen video platformu www.juki.de ile çocuklar yaşlarına uygun videolar bulabiliyorlar ve kendi çizgi filimlerini ve videolarını oluşturmayı öğrenip başkalarıyla paylaşabiliyorlar. 


‚Çocuklar için Ağ‘ inisiyatifi ile ilgili geniş bilgi için tıklayınız: www.enfk.de

Kaynak: https://www.bundesregierung.de/Content/DE/Pressemitteilungen/BPA/2018/01/18-01-10-bkm-internetangebot-fuer-kinder.html


Sonraki Sayfa: 07.02.2018 - Düsseldorf Gençlik Dairesi'nde Koruyucu Aile Toplantısı

Önceki Sayfa : Duisburg'da Aile Paneli