Çocuğunuzun medya araçlarıyla ne yaptığına BAKINIZ!

Birçok aile çocuklarının tv, internet, sosyal medya veya bilgisayar oyunları kullanımlarından endişelenmekte. Bu tür medya araçlarındaki uygunsuz içerikler, harcanan zamanın yoğunluğu ve kolay erişimin getirdiği denetim zorluğu aile içi ciddî sorunlara yol açabilmekte.

Federal Aile Bakanlığı, kamusal yayın kuruluşları ve muhtelif kurumların işbirliğinde oluşturulan SCHAU HIN! girişimi, ebeveynlere çocuklarının medya kullanımı hakkında rehberlik eden bir internet sitesidir.

Aileler SCHAU HIN! sayfasının Almanca veya Türkçe versiyonu üzerinden medya araçları ve bunların sorumlulukla kullanılması, çocuk eğitimi bağlamında sunabilecekleri yaratıcılığı geliştirici veya öğretici katkıları üzerine bilgi edinebilirler. Ayrıca çocuk ve gençlerin medya kullanımlarında dikkat edilmesi gereken hususlara değinilip örneğin medya bağımlılığı ile nasıl başedilebilineceği hakkında da öneriler sunulmakta.

İnternet sitesi farklı medya araçları hakkında bilgiler, özel konuları işleyen dosyalar veya yaş gruplarına has öneriler verdiği gibi çocukların medya kullanımı hakkındaki bilimsel araştırmaları da tanıtıp özetler. Almanca, Türkçe ve Arapça eğitici malzemelerin indirilebilindiği girişimin SCHAU HIN! Youtube Kanalı ise Türk dilinde videolar da bulundurmaktadır.

SCHAU HIN! girişimine bireysel veya kurumsal olarak katkılarıyla destek verenler arasında Türkiye kökenliler de bulunmakta. Bilimsel altyapıdan sorumlu olan bilirkişi kurulunun üyelerinden Prof. Dr. Hacı Halil Uslucan, gönül elçiliği yapan ünlü komedyen Fatih Çevikkollu ve işbirliği ortağı Almanya Türk Veli Dernekleri Federasyonu kamuoyumuzda tanınan birer örnektir.
 

Türkçeleştirilmiş kliplerden bir örnek:


Broşürlerden bir örnek için alttaki resime tıklayın:


Sonraki Sayfa: Ataşeliğimiz halkoylamasından çıkan vatandaşları bilgilendirdi.

Önceki Sayfa : Bakan Kaya'nın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Mesajı