bvkm Yönetimi İle İstişare Toplantısı

Çatı örgütü Almanya Bedensel ve Çoklu Engelli Dernekleri Birliği’nin (bvkm) yöneticisi Bay MÜLLER-FEHLİNG ve Birliğin sosyal hukuk uzmanlarından Bayan Hülya TURHAN, 21.12.2016 tarihinde Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliğini ziyaret ettiler.

Aile Ataşesi A. Raci MAZI’nın katılımı ile gerçeklesen toplantıda tanışılıp karşılıklı olarak çalışma alanları ve çalışma yöntemleri tanıtıldı. Bu bağlamda Ataşeliğimizin engelli alanındaki çalışmaları ve tecrübeleri aktarıldı.

Almanya genelinde 72 ve Kuzey-Ren Vestfalya’da 50 dernek ‘bvkm’ çatı örgütüne bağlı olarak faaliyet yürütmektedir. Merkezi Düsseldorf şehrinde bulunmakta ve 12 uzman personel tarafından yönetilmekte olan çatı kuruluşunun göçmen ailelere yönelik özel bir birimleri var. Engelliler alanında Türkiye kökenli yurttaşlarımıza yönelik çalışmaların arasında başı çeken, ‘Çocuğum engelli – bu yardımlar var’ (Mein Kind ist behindert – diese Hilfen gibt es) başlıklı bilgi kitapçığı bulunmaktadır. Bu çalışma 2011 yılında Türkçeye çevrilmiş ve hâlâ her yıl güncellenerek çift dilli olarak yayınlanmaktadır.

“Göçmen ailelerde eksiklikleri değil, güçlü yönleri ön plana çıkartılmalı” diye konuşan Bay Müller-Fehling’in tespitine göre Türkiye kökenli Bedensel ve Çoklu Engelli insanlara yönelik çalışmaların erken yaşta olumlu karşılandığı ve ailelerin özellikle okul hayatı bitene kadar aktif katılım gösterdiklerini ifade etti. Okul sonrası dönemde bir boşluk oluştuğunu ve bundan dolayı yetişkin engellilerin ihtiyacı ve imkânları hakkında bilgilendirici çalışmalara ihtiyaç duyulmakta olduğunu belirtti.

Almanya Bedensel ve Çoklu Engelli Dernekleri Birliği olarak diğer sosyal hizmet çatı örgütleri ile kültürel açılım ve kültür hassasiyetli çalışmanın önemi hakkında ortak bir çalışma ve açıklama yayınladıklarını belirtiler.


Bayan Hülya Turhan Hanım’ın Türkiye kökenli engelli dernekleri ile irtibatta olduğu ve ortak bir iletişim ve çalışma ağının oluşturulmasının gereksinimi gündem edildi. Ayrıca Türkçeye hâkim sosyal çalışmacılara duyulan ihtiyaç ve bu konuda yapılması gerekenler konuşuldu.

2017 yılında işbirliği içinde yapılabilecek çalışmaları tekrar gündeme getirmeye karar verildi.

Sonraki Sayfa: MEVCUT KORUYUCU AİLELER ARANMAKTA

Önceki Sayfa : Koruyucu Aile Sayfamız Yayına Konmuştur