Bielefeld'de Kadına Karşı Şiddet Konferansı

23 Kasım Cumartesi günü Almanya’nın Bielefeld şehrinde (ATİB) Avrupa Türk İslam Birliği tarafından organize edilen toplantıda T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Atıf Raci Mazı ‘Almanya’da Kadına Karşı Şiddet’ başlığı altında bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantı Bielefeld ATİB Yunus Emre Camii lokalinde gerçekleşmiş olup, Genel Başkan Yardımcısı Kübra Sancak ve diğer Genel Merkez ve Bölge Yöneticileri de toplantıya iştirak ettiler.

Türkiye’de kadınların yaşam haklarının ihlali konusunda Batı toplumlarına ilişkin çok yanlış, olumlu bir kanaat olduğunu, sanılanın aksine bu ülkelerde kadınların çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu anlatan Mazı, Almanya ve diğer Batı ülkeleri istatistiklerine dayanarak katılımcıları bilgilendirdi.

Kadınların yaşam haklarının üç önemli risk altında olduğunu, cinayet, intihar ve ötenazinin diğer Batı ülkelerinde olduğu gibi Almanya’da da önemli bir soruna dönüştüğünü vurguladı.

Raci Mazı tecavüz başta olmak üzere cinsel şiddet konusunda da Almanya’da durumun diğer birçok Batılı ülkede olduğu gibi son derece dramatik boyutlarda olduğunu anlattı. Kadın hakları konusunda iddia sahibi partilerin yönetimindeki Berlin eyaleti başta olmak üzere birçok eyalet ve diğer komşu ülkelerde de durumun vahim olduğunun altını çizdi.

Mazı, Almanya ve Batı kamuoyunda söz konusu dramatik tablonun tüm boyutlarıyla tartışılıp ortaya konulmadığını tam aksine sorunun çarpıtılarak araçsallaştırıldığını ve Müslüman azınlık toplumu üzerinde bir baskı aracına dönüştürüldüğünü vurguladı.


Sonraki Sayfa: 28. Koruyucu Aile Toplantısı Köln Başkonsolosluğu'nda Gerçekleştirildi

Önceki Sayfa : Akademik Kongreye Katılım