Bakanımız Dr. Fatma Betül Sayan Kaya'nın darbe girişimi ile ilgili açıklaması

Dün akşam saatlerinde Türkiye Cumhuriyeti, tarihinde görülmemiş bir hainlik ve kalleşlikle karşı karşıya kalmıştır. 

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bir cunta, bir kalleş grup, emir komuta hiyerarşisi dışında bir yapılanmayla üstlerinden değil ipi kimde olduğu belli olan bir odaktan emir alarak ülkemizin demokrasisine kastetmiştir.

Ama bu hainler, darbe girişimini planlarken bir noktayı atlamışlar, Aziz milletimizin feraseti ve cesaretini hesaba katmadan bu darbeyi planlamışlar. 

Gerçekten bu darbe girişimi sonrası Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın insanlarımızı demokrasiye ve geleceğimize sahip çıkmak üzere sokağa çıkma çağrısı sonrası darbecilere çok anlamlı bir ders verilmiştir.

Aynı şekilde kahraman polislerimiz canları kanları pahasına bu demokrasi düşmanlarıyla mücadele ederek darbeye geçit vermemiştir.

Yine bu ülke insanının çok değer verdiği, peygamber ocağı dediği, ordumuzun vatan millet aşığı mehmetçikleri ilekomutanları hain darbe planları yapanları hüsrana uğratmıştır.

Ülkemizin insanları tüm kesimleriyle bu darbecilere karşı bütün dünyaya büyük bir mesaj vermiştir. Medya kuruluşlarımız bu kalkışmaya karşı tek vücut tek dil mücadelesini vermiştir. Siyasi partilerimiz ayrım yapmaksızın aynı söylemle darbenin karşısında dimdik durmuştur.

Ellerinde bayrakları tankların önüne çıkan, devletimizin hassas kurumları önünde etten duvar örerek kahramanlık destanı yazan vatandaşlarımıza minnettarlığımı belirtmek istiyorum.

Bu darbe girişimi sırasında çok sayıda kaybımız ve yaralımız var. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Bu arada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak bu alçak darbe girişimi sırasında şehit olan canlarımızın yakınlarına ve yaralılarımıza psikososyal destek veriyoruz. Bunun için uzmanlarımızdan oluşan yeterli sayıda personelimiz hastanelerde görevlerinin başındadır.   

Dünyanın değişik ülkelerinden devlet başkanları ve yetkililerin arayarak veya desteklerini açıklayarak verdikleri desteğe de teşekkür ediyoruz.

Milli iradenin kesintiye uğradığı dönemleri ve acıları yaşamış halkımız bu olayda çok büyük bir basiret örneği göstermiştir. İnşallah bugün-yarın ülkemizde hayat tamamen normale dönecektir. 

Bu darbe girişimi bu kalkışma çok şükür bastırılmıştır. Ancak 161 şehidimiz, 1440 yaralımız var. Bu aşağılık kalkışmaya karışan 2839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır. Bu sayı operasyonlarla artacaktır. Bu hainler hukuk içerisinde en ağır şekilde cezalandırılacaklar.

Bu paralel ihanet çetesiyle mücadelemiz devletin tüm alanlarında tüm imkanları kullanılarak hukuk çerçevesinde devam edecek. 

Tekrar şehitlerimize Allah’ta rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.


Sonraki Sayfa: Ramazan Bayramı Mesajı

Önceki Sayfa : Bu tatilde koruyucu aile olmaya hazır mısınız?