ATİB e.V. Kadın Teşkilatı 14.04.2016 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliğini ziyarette bulundu

Kadın Teşkilatı Başkanı Hacer Diker pedagog, psikolog, sosyal çalışmacı ve ilahiyatçılardan oluşan ekibiyle birlikte Aile ve Sosyal Politikalar Ataşemiz Sayın Dr. S. Sevinç Sanisoğlu’na yeni görevinden dolayı hayırlı olsun ziyaretinde bulundular.

Amaçlarının ‘dini, kültürel ve milli değerlerini korumak’ olduğunu söyleyen Diker kadın teşkilatı olarak 2015 yılını Aile yılı olarak ve 2016 yılını ‘eğitim ve çocuk eğitimi’ yılı olarak ilan ettiklerini ve buna göre faaliyetlerine ağırlık verdiklerini bildirdi.
ATİB camii bünyesinde eğitim ve kültür amaçlı çalışmalar yürütmektedir. Derneklerinin hepsi camii. Senelik faaliyet programı hazırlayıp sistematik çalışmalar yürütmektedirler. Ana okul çalışmaları da bulunan ATİB’in Köln’de iki ana sınıfları bulunmaktadır. Özellikle ‘genç anneleri’ derneklere kazanmaya çalışıyorlar. Ayrıca hukuki konularda danışman olarak bir avukatları bulunmaktadır.
En son olarak ‘tiyatro oyunları’ projesini başarı ile yürütmüşler. Bielefeld, Remscheid ve Mülheim şehirlerinde gençlerle tiyatro ekipleri oluşturup çok başarılı bir program yürütmüşler. Yurtdışı Türkler Başkanlığı tarafından da desteklenmiş olan bu proje gençlerde aşırı bir özgüven patlaması oluşturmuş. Sorumlular bu projenin ‘okullaşması’ gerektiğini dile getiriyorlar.

Hacer Diker Almanya’daki Türk toplumunda sosyal ve psikolojik açıdan çatırtılar bulunduğunu dile getirdi. Dışarıda(okul, işyeri) yaşanan sıkıntı ailede çözülemiyor, zincirleme bir sorun oluşmaktadır. Bu sorunların üstesinden gelebilmek için aile danışmanları olmaz olmaz. Yeni evlenenler çiftlerde bir taraf Türkiye’den geliyorlarsa gençler arasında oluşan bu kültür farkı da sorunlara yol açabilmektedir. İnsanımız 20 yıldır sorunlarını yutmuş şimdi psikolojik sorun yaşıyor. Gençler çok kolay boşanıyor.


Sonraki Sayfa: UETD'nin Zürich'teki Koruyucu Aile Bilgilendirme Toplantısına Katılım

Önceki Sayfa : Solingen 23 Nisan Şenliğine Katılım