Ataşeliğimiz Tüm Kadınların Dünya Kadınlar Gününü KutlarBugün dünya kadınlar günü. Tüm dünyada kadının toplum hayatındaki yeri ve önemi çeşitli etkinliklerle anılmaktadır. Bakanlık olarak bu seneki söylemimiz “Kadın Hayattır”. Çünkü kadın annedir, şefkattir, sabırdır, emektir, çalışandır, üretendir. İnsanlığın varlığının ana aracıdır. Elbette özel bir gün ile anılmayı hak etmektedir.

Son iki yüzyıldır yaşanan tarihsel gelişmeler ışığında, kadınların en başta seçme, sonrasında seçilme hakkını ve bunun yanında iş güvenliği ve sosyal haklarını elde etmesi ile sonuçlanan, uzun ve emek dolu bir süreç bizi 8 Mart Kadınlar günü kutlamalarında buluşturdu. Bu günü kutlamak aslında bu kazanım sürecini anmak demektir. Ancak bizim kültür ve irfanımızda da son derece önem atfedilen kadın hak ve değerlerinin günümüz dünyasında bireysel ve toplumsal hayata gereği gibi yansıdığı söylenemez.

Bu bağlamda, toplumdaki olumsuz uygulamalara karşı hukuki altyapının güçlendirilmesi, kadın-erkek fırsat eşitliğinin sağlanması, kadın istihdam ve girişimciliğinin teşvik edilmesi, eğitim, ekonomi ve sosyal politikalara yönelik iyileştirmelerin sağlanması hususları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın önemli çalışma alanlarıdır. Bakanlığımızın bu faaliyetlerine elbette yurtdışında yaşayan kadınlarımız da dâhildirler.

Kutsal Kitabımızda erkekler kadınlarına iyi muamele etmekle mükelleftirler. Üstelik boşanma gibi tatsız bir durumda dahi onlara güzellikle ayrılma şeklinde bir yol emredilmiştir. Bununla birlikte, “Sizin en hayırlı olanınız, kadınlarına en iyi davrananınızdır”, öğretisindeki peygamberin takipçisi olma iddiasını taşımamıza rağmen, hâlâ kadına karşı şiddet gibi bir olgu ile karşı karşıyayız! Dünyadaki bütün toplumlar yüzyıllardır devam eden bu yanlış uygulamaların yerine artık doğruları ve iyileri koymak durumundadırlar. Öyle ümit ediyorum ki, Kadınlar Günü anmaları tüm insanların ve özelde tüm kadınların yerinin ve değerinin anlaşılmasına, kadın-erkek bir bütün olarak daha güzel ve huzurlu, şiddetten uzak, sevgi dolu, barış dolu bir dünyanın gelişmesine vesile olur.

Bu duygularla hepimizin 8 Mart Kadınlar Gününü kutlarım.
 

Dr. S. Sevinç Sanisoğlu
Ataşe


Sonraki Sayfa: Bakan Ramazanoğlu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü mesajı

Önceki Sayfa : Ataşeliğimiz koruyucu aile olmakla ilgilenen yurttaşlarımıza yönelik bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi