Ataşeliğimiz koruyucu aile olmakla ilgilenen yurttaşlarımıza yönelik bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi

Düsseldorf Başkonsolosluğu Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği, 6 Mart 2016 tarihinde himaye altına alınan çocuk ve gençlerin geleceklerine karşı duyarlılık gösteren yaklaşık 110 Türkiye kökenliyi yüksek düzeyli katılımcıların eşliğinde ağırlayıp bilgilendirdi.

Toplantıya baba-kız müzisyen olan Ahmet ve Sueda Özkan ile onlara eşlik eden sanatçı Barış Çabuk’un dinletileri ile başlandı. Selamlama konuşması yapmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Sn. Dr. S. Sevinç Sanisoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile ve Toplum Genel Müdürü Sn. İnci Sezer Becel ve ev sahibi Düsseldorf Başkonsolosu Sn. Şule Gürel, ayrıca Köln Başkonsolosu Sn. Hüseyin Emre Engin ve Essen Başkonsolosu Sn. Mustafa Kemal Basa birer hitapta bulundu.

Bir topluluğu toplum yapan dayanışma bilincinin, o insanların aralarındaki en zayıf bireylere sahip çıkmadaki azmi ile ölçülebileceğini ifade eden Başkonsolos Şule Gürel, himaye altına alınan çocuk ve gençlerin selameti ve geleceği adına hassasiyet gösterip bir Pazar günü toplantıya gelmiş olmalarından ötürü katılımcılara teşekkür etti. Çocukların selametini sağlamaktan sorumlu olan yerel yönetimlere bağlı gençlik dairelerinin, himaye altına almak zorunda kaldıkları çocukları en uygun koruyucu ailelere yerleştirmeye çalıştıklarını söyleyen Başkonsolos Gürel, bu çocukların arasında Türk vatandaşı veya Türkiye kökenli Alman vatandaşlarının da olmasına rağmen, maalesef onlara bakacak yeterli sayıda Türkiye kökenli koruyucu aile bulunamamakta olduğunu vurgulayıp, imkânı olanların sıcak yuvalarının kapılarını açıp onlara sahip çıkmalarının veya bunu yapmaya niyetlenen ailelere yardımcı olmalarının herkesin sorumluluğunda olduğunun altını çizdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi Dr. S. Sevinç Sanisoğlu ise, yaptığı konuşmada bu konunun artık Türkiye açısından da ciddiyetle ele alındığını ve Alman resmi kurumlarıyla işbirliği içinde verimli ve etkin bir çalışmanın amaçlandığını bildirdi. Himaye altına alınan çocukların mümkünse kendi akrabalarına, eğer bu mümkün olamıyorsa kendi kültür ve yaşam tarzlarına en yakın ailelere verilmesi ilkesinin Almanya kanunlarında yer aldığını ve gençlik dairelerinin özellikle son yıllarda bu ilkeyi uygulamada daha çok hassasiyet gösterdiklerini memnuniyetle gözlemlediklerini söyleyen Dr. Sanisoğlu, bunun hayata geçirilebilmesinin yolunun daha fazla sayıda Türkiyeli koruyucu ailenin varlığından geçtiğini belirtti.

 
Selamlama konuşmalarını takiben katılımcılara Ataşeliğin Koordinasyon Bürosu Başkanı Harun Kandemir tarafından Ataşeliğin bu konuda sunduğu rehberlik hizmeti ve yurttaşlara dağıtılan bilgilendirme dosyası tanıtıldı.
 
Ardından gençlik daireleri tarafından koruyucu aile adaylarını eğitip sertifikalandırmada yetkilendirilmiş kuruluşların sunumlarına geçildi. Uzmanlardan ilk konuşmacı Bethel Vakfında koruyucu aile bölümünde göçmenlerden sorumlu olan Zehra Arslan, koruyucu aile olmanın koşullarını ve yollarını aktardı.

Toplantıya verilen kısa arayı DİTİB Oberkassel ve Neuss cami cemaatleri gönüllüleri ve Başkonsolosluk Aşçısı Cenan Akça tarafından sağlanan leziz ikramlar ve yine sanatçı Ahmet ve Sueda Özkan ile Barış Çabuk'un sunduğu duygu dolu nağmeler ile renklendirdi ve bunun yanında yetkili kuruluşların stantlarına da yoğun ilgi kaydedildi.

Verilen molayı PlanB Derneğinin uzmanlarından Ayşe Balyemez’in yürüttüğü bir göçmen kökenli koruyucu aile projesinin tanıtımı izledi. Koruyucu aileliğin püf noktalarına değinmek üzere meslektaşı Dr. Edgar Salazar sunuma devam etti ve müstakbel koruyucu ailelerin değerlendirilmesi ve kabulünde birçok nesnel ölçütlerin yanı sıra kültürel çeşitliliğin ve çok dilliliğin de dikkate alınmasının faydalarını ifade etti.
 
Davetli misafirlerin arasında bulunan Hemer Gençlik Dairesi Başkanı Sn. Ertunç Deniz yurttaşlarımıza yönelik bir hitapta bulunmak üzere söz istemesi üzere sahneye davet edildi. Türkiye Cumhuriyeti’nin Aile ve Sosyal Politikalara yönelik Ataşelikler açmak suretiyle faaliyete geçmesini geç ama çok yerinde bir gelişme olarak gördüğünü vurguladı. Himaye altına alınma ve koruyucu aileye verilme olgusu hakkında bazı olumsuz önyargıların olabildiği, ancak daha fazla yurttaşımızın koruyucu aile olmaya gayret göstermesi ve kurumlarla yapıcı bir diyalogla etkileşimde bulunmasıyla bunun ortadan kalkacağını belirtti.

Etkinliğin sonuna yaklaşırken, koruyucu aile olmanın salt teknik bir mesele olmadığının altını çizmek üzere ve insanî boyutunu ön plana almak adına tecrübeli aileler ile bir sohbet gerçekleştirildi. Aralarında uzun süreli bakım (Dauerpflege) yapan çiftlerin yanı sıra, tek ebeveyn (Alleinerziehende) olarak bir bebeği emanet alan bir koruyucu anne ve kısa vadeli bakım (Kurzzeitpflege) yapmış bir baba da bulunmaktaydı Katılımcılar süreç içinde yaşadıkları tecrübelerden ve aile hayatlarından kesitler aktarıp dinleyicilere duygusal anlar yaşattılar. Kendilerine takdim edilen çiçekler ve yoğun alkışlarla son bulan program yerini stantlarda yapılan bire bir görüşmelere ve ikramların çevresindeki koyu sohbetlere bıraktı.
 
Son derece verimli geçen Koruyucu Aile Adaylarını Bilginlendirme Toplantısına gelemeyen vatandaşlarımız için stant kuran sertifikalı yüklenici kuruluşların irtibat bilgileri:
 
 
  • AWO Düsseldorf
http://www.awo-duesseldorf.de/kinder/erziehungshilfen/sozialpaedagogische-lebensgemeinschaften/
Fachberatung Sozialpädagogische Lebensgemeinschaften
Sabine Pawlowsky
Schlossallee 12c
40229 Düsseldorf
Tel: 0211-60025-285
Faks: 0211-60025-282

 

 
  • Bethel-Stiftung
https://www.bethel.de/angebote/jugendhilfe.html
Fachberatin für Pflegefamilien bei den v. Bodelschwinghsche Stiftungen Bethel in Bielefeld
Zehra Arslan
Tel: 0521-1441236
E-posta: zehra.arslan@bethel.de

 
 
 
  • Down-Up
www.down-up.de
Pädagogische LeitungLudger Pilgram
Come in! Interkulturelle Projektstellen
Postfach 10 11 46
42011 Wuppertal
Tel: 0202-317370
E-posta: come-in@down-up.de


 
 
  • PlanB
Pflegefamilien
Ayşe Balyemez
Alleestr. 46
44793 Bochum
Tel: 0234-45966920
E-posta: a.balyemez@planb-ruhr.de

 
 
  • SKFM Düsseldorf
www.skfm-duesseldorf.de
Fachbereich familiale Fremdunterbringung
Fachbereichsleiterin
Ursula Hennel
Ulmenstr. 75
40476 Düsseldorf
Tel: 0211-4696185
E-posta: hennel.ursula@skfm-duesseldorf.de
 
 
  • VSE NRW
VSE NRW e.V. (Verbund Sozialtherapeutischer Einrichtungen) Münsterland
Günter Möllers
Dahlweg 112
48153 Münster
Westfälische Pflegefamilien
Tel.: 0251-686442-0
Faks: 0251-686442-30
E-posta: vse.ms@netzwerk-pflegefamilien.de
Sozialpädagogische Lebensgemeinschaften
Tel: 0251-686442-10
E-posta: vse.spl@netzwerk-pflegefamilien.de
 


Koruyucu aile olmak ile ilgilenen vatandaşlarımızın Ataşeliğimize her zaman başvurabileceklerini hatırlatır, uzman meslek elemanlarımızın rehberliği ve yardımı ile sürecin kolaylaşacağını tüm vatandaşlarımıza memnuniyetle duyururuz.
 

Not: Katılımcı yetişkin ve çocukların kişilik haklarını korumak adına ailelerin görselleri yayınlanmayacaktır.
G. Burçak Atsu

Sonraki Sayfa: Ataşeliğimiz Tüm Kadınların Dünya Kadınlar Gününü Kutlar

Önceki Sayfa : 08.04.2016 Bilgilendirme toplantısı: Sığınmacı gençlere geçici koruyucu aileler aranmakta