Almanya Federal Aile Bakanlığı - 2018 Değişen Yasalar

Alman Federal Aile Bakanlığının resmi sitesi yeni yılla birlikte birçok kanun değişikliklerinin yürürlüğe girdiğini duyurdu.

En önemlileri şunlar:

Anneliğin Korunması (Mutterschutz)

2017 yılında anne koruma hakkı geniş çaplı bir reforma tabi tutulmuştu: Engelli bir çocuğun doğumundan sonra daha uzun bir koruma süresi geçerli olmuştu; özel sağlık sigortası olan anneler maddi yönden daha iyi koruma altına alınmıştı.

1 Ocak 2018 itibariyle bu haklar daha da genişletildi. Anneliğin Korunması Yasası artık daha fazla kadın için geçerli olacak: lise ve üniversite öğrencileri için eğer mecburi bir staja katılıyorlarsa ya da meslek eğitimi gördükleri işyeri eğitim etkinliğinin yerini, zamanını ve akışını bağlayıcı bir şekilde belirliyorsa yasa bu kesim için de geçerli olacak. Başka ülkelerde ‘kalkınma yardımcısı’(Entwicklungshelfer) olanlar, federal gönüllüler hizmetlerinde (Bundesfreiwilligendienst) aktif olan kadınlar ya da işçi statüsüne benzer bir serbest meslek sahibi olanlar da ismen bu yasanın kapsamına girdiler.  

Yine gece ve pazar günleri çalışma yasaklarıyla ilgili düzenlemeler artık branşlardan bağımsız olarak geçerli oldu. Akşam vakitleri saat 20 ila 22 arası çalışmalar için resmi dairelerden artık izin gerekmektedir.

Hamile ve emziren kadınlar için çalışma şartlarının şekillendirilmesine yönelik düzenlemeler daha açık ve anlaşılır kılındı. Ayrıca Anneliğin Korunması Yasası için bir komisyon bu yasanın hayata geçirilmesi konusunda pratiğe uygun tavsiyeler seti oluşturmaktadır.

Bakanlığın resmi sitesindeki bilgi havuzunda (Infotool) birkaç klik ile ailelere sunulan yardımlar bireysel duruma göre hesaplanabilmektedir.

Çocuk Parası, Çocuk Vergi Muafiyeti ve Nafaka Avansı 1 Ocak 2018 itibariyle yükseltildi

Çocuk Parası (Kindergeld)

Çocuk parası Almanya’daki aileler için en önemli hizmetlerden birisidir. Ailelere direk ulaşmakta ve maddi yükün hafiflemesini beraberinde getirmektedir. Birinci ve ikinci çocuklar için çocuk parası çocuk başına aylık 194 Euro’ya yükselmiştir. Üçüncü çocuk için 200 Euro’ya yükseldi. Dördüncü ve diğer çocuklar için 225 Euro'ya yükseldi. Çocuk parası temelde bütün çocuklar için 18 yaşına kadar verilmektedir. Eğitimini bitirmemiş çocuklar için 25 yaşına kadar, işsiz olan çocuklar için 21 yaşına kadar verilmektedir.

Çocuk Vergi Muafiyeti (Kinderfreibetrag)

Ebeveynler ya çocuk parası alıyorlar ya da gelir vergisi için çocuklar için vergisel muafiyet tutarları (steuerliche Freibeträge für Kinder) almaktadırlar. Maliye Bakanlığı senelik gelir vergisi tahsil ederken, otomatik olarak ebeveynler için çocuklar için vergi muafiyeti tutarının mı ya da ödenen çocuk parasının mı daha uygun olduğunu hesaplamaktadır.
Çocuk Vergi Muafiyeti 1 Ocak 2018’de 72 Euro yükseltilip 4788 Euro olmuştur.

Nafaka Avansı (Unterhaltsvorschuss)

Nafaka avansı ile devlet tek ebeveynli aileler ve çocuklarını desteklemektedir, eğer diğer ebeveyn nafakasını ödemiyor veya düzensiz ödüyorsa. Nafaka parası çocukların yaşlarına göre belirleniyor ve 2018’de arttı:
 

  • 5 yaşına kadar olan çocuklar için aylık 150’den 154 Euro’ya,
  • 6 ila 11 yaş arası çocuklar için aylık 201’den 205 Euro’ya,
  • 12 ila 17 yaş arası çocuklar aylık 268’den 273 Euro’ya çıktı.

Yasa değişiklikleriyle ilgili daha geniş bilgi için tıklayın

Aileler için sunulan bütün yardımların detaylı açıklamasını içeren broşür için tıklayınız

 

Sonraki Sayfa: Modern Almanya’nın Sosyal Dönüşümü ve Müslüman Azınlığın Geleceği

Önceki Sayfa : 07.02.2018 - Düsseldorf Gençlik Dairesi'nde Koruyucu Aile Toplantısı