3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü

Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği engellilerin ve yakınlarının yanındadır.Engellilerin ve engelli yakınlarının gündelik hayatlarında yaşamak zorunda bırakıldıkları güçlüklerin bertaraf edilmesi amacıyla dünya kamuoyunda hassasiyet oluşturmak için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1993 yılında "Uluslararası Engelliler Günü" olarak ilan edilen 3 Aralık bütün insanlık için önem teşkil etmektedir, zira toplumun uzun zaman - gerek bilinçli, gerek bilinçsizce - dışladığı engellilerin durumu artık o toplumun medeniyet ölçütlerinden sayılmaktadır. Ayrıca her engelsizin aynı zamanda engelli adayı olduğu mutlak bir gerçek olarak göz önünde tutulmalıdır.

Engelli vatandaşlarımıza öneriler

Engelli kimliği: Hakları iyi bilmek ve destek hizmetlerinden faydalanabilmek için ilk adım olarak engelli kimlik kartı için başvurulmalı. Engelliyseniz yerel bakım dairesine (Versorgungsamt) başvurarak, engelinizin derecesini belgeleyen bir (ağır) engelli kimliği alabilirsiniz. Bu kimlik aracılığıyla örneğin toplu taşıma araçlarında ve vergi indirimlerinden faydalanabilirsiniz. Ayrıca bir bireyin bakıma muhtaç olması durumunda, bakım sigortaları belirli hizmetleri karşılar. Bakım hizmetlerinden yararlanabilmek için kişinin bakıma muhtaç olması ve bir yasal bakım sigortasına üye olması gereklidir.

Engelli çocuklar: Engelli çocukları olan ailelerin eğitim setinden faydalanmalarını tavsiye ederiz. Çocuğunuzun özel durumu için farkındalığınız aranızdaki engelli kaldırır.
http://eyh.aile.gov.tr/uygulamalar/engelli-hizmetleri/aile-egitim-seti

Bilgilenme: Bedensel ve birden fazla engelliler federasyonu derneğinin hazırladığı “Çocuğum Engelli” kitapçığını tavsiye ederiz.
http://dusseldorf.aile.gov.tr/data/566001b7369dc50428bd6b55/mein_kind_ist_behindert_auf_tuerkisch.pdf


Danışmanlık: Almanya Bağımsız Hasta Danışmanlığı Birliğinin Türkçe danışmanlık hizmetinden yararlanabilirsiniz:
http://www.patientenberatung.de/tr/upd-nin-danisma-hizmetine-sorular/

Üyelik: Ağır engelliler hukukundan emeklilik hukukuna kadar sosyal sigorta kapsamındaki bütün sorunlarınızda danışmanlık hizmetinden faydalanın.
Sozialverband VdK veya SoVD eyaletlere göre yapılandırılmış olarak, ülke çapında çalışmaktadırlar. İki kurum da sosyal esaslara dayanmakte, üyelerine 
aynı hizmeti sunmaktadır.
Sosyal mahkemelerde temsilciliğinizi yapmaları için üye olun:
http://www.vdk.de/berlin-brandenburg/pages/projekte/68325/simdi_ayrica_tuerk_e_olarak_hasta_onam_kayy_ml_k_talimatnamesi_ve_tedbir_vekaletnamesi
https://www.sovd.de/index.php?id=vorteil0


Yönlendirme: Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği ve Koordinasyon bürosu olarak engelli hakları ve destek hizmetleri hakkındaki soru veya sorunlarınız için doğru muhatabı bulmanıza yardımcı oluyoruz.

Fuarlar: REHACARE Düsseldorf veya
EYAFexpo İstanbul gibi fuarları ziyaret edip ilgili kurum ve kuruluşlarla tanışmanın yanı sıra geniş ürün ve hizmet yelpazesi hakkında fikir edinebilirsiniz.
Bir örnek olarak Ataşeliğimizin fuar ziyareti hakkındaki haberi okuyabilirsiniz: http://dusseldorf.aile.gov.tr/haberler/rehacare-rehabilitasyon-bakim-onlem-erisebilirlik-ve-icselleme-fuarinda-katilimcilar-ile-temaslar
Sonraki Sayfa: Bakan Ramazanoğlu: Kadına şiddete karşı farkındalık ve duyarlılığı artıracağız

Önceki Sayfa : Krefeld Kadın Danışmanlık Merkezi'ne ziyaret