3 Aralık Dünya Engelliler Günü Dortmund’da Kutlandı

5 yıldır Dortmund’da engelliler alanında aktif olan BEMİG derneği tarafından ‘Birlikte daha güçlüyüz’ sloganıyla bir etkinlik organize edildi.

Etkinliğe Dortmund Belediyesi Başkanı Ulrich SİERAU, Essen Başkosolosluğu'ndan Konsolos Ahmet Faik DAVAZ, Düsseldorf Başkonsolosluğu'ndan Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi A. Raci MAZI, BEMİG Başkanı Ali Osman AKTAŞ, Engelliler Çatı Kuruluşu BVMK sorumlusu Hülya TURHAN ve diğer STK temsilcileri katıldılar.

Açılış konuşmasını dernek başkanı Ali Osman AKTAŞ yaptı. AKTAŞ etkinliğin sponsorlarına ve engellilere yönelik öğretmenlik yapan gönüllü kişilere teşekkür etti.

Daha sonra Belediye Başkanı Ulrich SİERAU söz aldı. SİERAU beşinci yılını kutlayan BEMİG derneğine çalışmalarından dolayı teşekkür etti ve gelecek yıllarda da desteklerini sürdürmeye devam edeceklerini bildirdi. Yabancı uyruklu engellilerin dil ve sağlık alanlarındaki engellerini kaldırmaya yardımcı olacaklarını belirtti.

Essen Konsolosu Ahmet Faik DAVAZ da bir selamlama konuşması yaptı.

Konuşmacılar arasında engellilerin çatı kuruluşu olan ‘Bundesverband für körper-und mehrfachbehinderte Menschen e.V.’den Hülya TURHAN da vardı. TURHAN konuşmasında insanların engellilik alanındaki problemlerle nasıl başa çıkacaklarını bilmediklerinden onlara yol gösterecek başvuru mercilerinin ne kadar önemli boşluk doldurduklarının altını çizdi ve göçmen engellilere yine göçmen danışmanların varlığının en önemli hizmetlerden birisi olduğunun altını çizdi. 

Programda engelli çocuklar müzik eşliğinde bir gösteri yaptılar. 15.00’de başlayan program 18.00’de son buldu.

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşesi A. Raci MAZI BEMİG dernek yöneticileri ve diğer ilgili kuruluş temsilcileriyle yapmış olduğu özel görüşmelerde Türkiye kökenli engellilerin sorunlarına ilişkin istişarelerde bulundu. Ayrıca Dortmund Belediye Başkanı Ulrich SİERAU ile Ataşelik çalışma alanlarına ilişkin konularda bilgi alış verişinde bulundu.


 


Sonraki Sayfa: Halka Açık 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etklinliği

Önceki Sayfa : TBMM İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu İle Çalışma Toplantısı