Bilgi Rehberi


Sayfamızın bu bölümünde Ataşeliğimiz faaliyet alanları kapsamındaki konular hakkında özet bilgiler eklenmektedir. Oluşturulmakta olan rehberin amacı değerli vatandaşlarımızın sunulan hizmetlerden veya yasal haklarından faydalanmalarının önündeki ilk engel olan haberlerinin olmaması sorununu çözmektir.

Bilgi Rehberi uzun vadeli çözümleri kapsamakta olup ayrıntılı bilgiler içermektedir. Aciliyet durumlarında sayfamızın Acil Eylem Planları bölümleri önerilir.

Uzman bir ekip tarafından açık kaynaklar kullanılarak derlenen bilgiler, gösterilen tüm özveriye rağmen eksiksizlik, mutlak doğruluk veya güncellik bakımından hukuksal bir geçerlilik taşıma güvencesine sahip değildir.

Sayfamızda paylaşılan dış bağlantılı kısayollar üzerinden erişilen içeriklerden Düsseldorf Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği sorumlu tutulamaz.

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği Yayınları

Aile ve Sosyal Politikalar Ataşeliği'nin vatandaşlarımızın istifadesi için hazırlamış olduğu broşürleri pdf-formatında indirebilirsiniz.

Türkiye'den Doğum Yardım Parası Uygulaması (Geburtsgeld)

Türkiye Cumhuriyeti çocuğu canlı doğan her aileye parasal destek vermektedir. Mavi kart sahibi veya T.C. vatandaşı olmak yeterlidir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın doğum yardımı uygulaması yurtdışında da gerçekleştirilmektedir.

Almanya'daki Türkçe Yayınlar

Federal, eyalet veya yerel yönetim olsun - kamusal kurumların ve STK'ların bir çoğu Türkçe yayınlar çıkarmaktadır. Faydalı görülen seçili çalışmaları bu bölümden indirilebilirsiniz.

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yayınları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın kütüphane sayfasından kitap, dergi, araştırma, video gibi yüzlerce yayına erişebilirsiniz.

Aile Eğitim Programı (AEP)

Aile Eğitim Programı sağlıklı, mutlu ve müreffeh ailelerin oluşması için tasarlanmıştır. Aile yaşam kalitesinin artmasına, sahip olunan kaynakların etkili bir biçimde yönetilmesine ve çeşitli risklerin önlenmesine yönelik bilinçlendirme yapılmakta.